Prof. Wiktor Bross, wybitny chirurg i twórca „Wrocławskiej Szkoły Chirurgicznej”, doczekał się uhonorowania swojej pamięci poprzez nagrody przyznane w jego imieniu. Wręczenie wyróżnień miało miejsce w poniedziałek, podczas rocznicowych uroczystości związanych ze świętem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Nagrody te, przyznawane za osiągnięcia kliniczne, trafiły w ręce lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Nagrody zostały przyznane za osiągnięcia kliniczne z roku 2023, a ceremonia wręczenia miała miejsce podczas obchodów święta Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Profesor Bross, który w 1958 roku przeprowadził pierwszy zabieg na otwartym sercu w Polsce, patronuje tym prestiżowym wyróżnieniom.
Wśród laureatów znalazły się zespoły z Kliniki Kardiochirurgii oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej. Zostały one nagrodzone za swoje osiągnięcia w zakresie organizacji procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz współpracy międzyklinicznej. Szczególny wysiłek włożyły w realizację „leczenia hybrydowego tętniaków aorty”.
Procedura hybrydowego leczenia tętniaków aorty – Frozen Elephant Trunk (FET) – to nowatorskie połączenie technik chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. Dzięki niej można zminimalizować ryzyko i poprawić wyniki leczenia pacjentów cierpiących na tętniaki w odcinku piersiowo-brzusznym aorty, które do tej pory były wyjątkowo trudne do leczenia. Jak podkreślono w komunikacie, wprowadzenie procedury FET przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i efektywności terapii.