Podręczna przeziębieniowa apteczka

W sezonie wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, warto zadbać o przygotowanie odpowiedniej apteczki. Dzięki temu w wielu przypadkach uda się pozbyć infekcji już w pierwszych dniach i nie doprowadzić do rozwinięcia się choroby.

Apteczka na przeziębienie

Podstawą dobrze skonstruowanej apteczki przeciwko przeziębieniom są oczywiście leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, które pomagają na bóle mięśniowe, dreszcze powodowane podniesioną temperaturą, bóle głowy i gardła. Do najpopularniejszych zalicza się ibuprofen (o dodatkowych właściwościach przeciwzapalnych), paracetamol i aspirynę. Warto wiedzieć, że nie wszyscy mogą stosować każdy z wymienionych środków: najlepiej przy najbliższej okazji porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym.

Drugim elementem apteczki powinien być dobrej jakości termometr. W domu, w którym są małe dzieci, najlepiej sprawdzają się czułe termometry elektroniczne do pomiaru temperatury na czole. Wynik uzyskuje się w zaledwie parę sekund.

W podręcznej apteczce ratującej przy pierwszych objawach przeziębienia sprawdzają się także tabletki do ssania nawilżające gardło i uśmierzające ból, spray’e znieczulające gardło, sól morska do oczyszczania nosa oraz preparat z ksylometalizoną do udrażniania zatkanego nosa np. na noc. Warto też nauczyć się techniki irygacji zatok, szczególnie, jeśli przeziębienia to częsta przypadłość w naszym domu. W tym celu w aptekach dostępne są specjalne butelki z końcówką do nosa oraz proszek do sporządzania roztworu do płukania.

A co poza apteczką?

Skutecznym środkiem na przeziębienie są nie tylko leki OTC, ale także produkty spożywcze i suplementy diety. Tradycyjnym wsparciem przy złym samopoczuciu, katarze, bólach mięśniowych i obolałym gardle jest miód, imbir, cytryna, cebula i czosnek. Warto przyrządzać z nich syropy i napary pamiętając jednak, że miód traci swoje właściwości, jeśli jest podgrzany do temperatury wyższej niż 39 stopni. W domowej spiżarce warto przechowywać konfitury, dżemy i syropy z takich owoców jak rokitnik i malina. Świetnym wsparciem dla układu odpornościowego są również wszelkie kiszonki, w tym tradycyjne polskie kiszone ogórki.

W pierwszych objawach przeziębienia pomaga również picie dużej ilości letnich płynów, jedzenie lekkich potraw nie obciążających żołądka i wypoczynek. Jeśli objawy mimo stosowanych powyżej środków nie ustępują lub nasilają się w ciągu kolejnych trzech dni, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.