Wrocław jako pionier w kraju wprowadza projekt "miejskie rolnictwo" dla dobra lokalnej społeczności

W maju bieżącego roku, Wrocław zyskał tytuł pierwszego miasta w Polsce, które zainicjowało projekt Miejskiej Farmy. Jest to innowacyjna inicjatywa, której celem jest wydajne produkowanie warzyw dedykowanych dzieciom uczęszczającym do żłobków zlokalizowanych na terenie miasta. Efekty pracy farmy przewyższyły najśmielsze prognozy – co drugi dzień pracownicy mają możliwość zebrania nawet jednej tony świeżych cukinii.

Rola Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu była kluczowa dla powstania Miejskiej Farmy. To właśnie na jej terenach w Swojczycach uruchomiono miejską uprawę. Eksperci z tej renomowanej uczelni nadzorują przebieg prac, dbając o to, aby wszystko było zgodne z planem i aby plony charakteryzowały się najwyższą jakością.

Projekt Miejskiej Farmy objął obszar o łącznej powierzchni około 6 hektarów, a przewiduje się możliwość rozszerzenia jego działalności nawet do 30 hektarów. Aktualnie, w pierwszym roku funkcjonowania projektu, wykorzystuje się 2,5-hektarowy areał, na którym hodowane są ziemniaki, buraki, dynie i cukinie.

Osoby pracujące na farmie są uczestnikami programu aktywizacji społeczno-zawodowej prowadzonego pod egidą Wrocławskiego Centrum Integracji. Jest to grupa osób, które spotkały życiowe przeciwności i dzięki udziałowi w projekcie zdobywają nowe umiejętności zawodowe w roli ogrodników.

Pomimo niedługiego okresu od uruchomienia projektu Miejskiej Farmy, już teraz można mówić o jego dużym sukcesie. Plony zebrane z miejskich upraw znacząco przewyższyły wszelkie prognozy.