Twoja firma korzysta z dużej ilości energii elektrycznej? Rachunki za prąd stanowią sporą część Twoich wydatków? Prowadzisz zakład produkcyjny, jesteś właścicielem lokali biurowych, hotelu lub obiektu handlowego, w którym dochodzi do dużego zużycia energii elektrycznej – na oświetlenie, elementy zabezpieczające i użytkowe? Sprawdź, czy możesz skorzystać z oszczędności, jakie oferuje przedsiębiorcom instalacja fotowoltaiki!
Instalacja fotowoltaiczna dla firmy – w co możesz zainwestować?
Możliwości zastosowania rozwiązania, jakim jest Fotowoltaika Wrocław, jako źródło energii elektrycznej dla firmy są teoretycznie nieograniczone. Jedynym ograniczeniem dla przedsiębiorcy mogą być kwestie techniczne związane z montażem fotowoltaiki – moc uzyskiwana z instalacji jest bowiem zależna od powierzchni paneli fotowoltaicznych i możliwości wychwytywanie przez nie i przetwarzania przez nie promieniowania słonecznego oraz ograniczenia natury prawnej. Zgodnie z współcześnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca – na warunkach korzystnych – ma możliwość zainstalowania fotowoltaiki o mocy do 1 MW – w ramach mikroinstalacji fotowoltaicznej (fotowoltaika do 50kW) lub małej instalacji fotowoltaicznej (powyżej 50 kW do 1MW)
Moc fotowoltaiki dla przedsiębiorstwa – jak zapewni Ci optimum korzyści?
Uzyskanie maksymalnych korzyści z instalacji fotowoltaicznej z Esoleo.pl uwarunkowane jest prawidłowym dobraniem jej mocy do możliwości zużycia wyprodukowanej energii przez przedsiębiorstwo. Nieskonsumowana bowiem energia podlegać będzie niekorzystnej odsprzedaży do sieci energetycznej dostawcy prądu. Podczas analizy niezbędnej mocy instalacji fotowoltaicznej warto również wziąć pod uwagę ewentualna możliwość rozwoju formy – przez chociażby jej automatyzację czy poszerzenie parku maszynowego, co może znacząco wpływać na zwiększenie zużycia energii elektrycznej.
Montaż fotowoltaiki w firmie – o czym pamiętać?
Jak przygotować się do inwestycji w fotowoltaikę dla Firmy? Warto jest przeanalizować dokładnie zgłębić następujące aspekty inwestycji:
- przeprowadzenie przedinwestycyjnego audytu energetycznego,
- dobranie rozwiązań technologicznych dobranych do charakterystyki nieruchomości i prowadzonej działalności gospodarczej,
- koszty inwestycyjne i przewidywania dotyczące kosztów eksploatacyjnych,
- finansowanie inwestycji – rozważenie możliwości kredytu na fotowoltaikę czy leasingu fotowoltaiki,
- wybranie firmy montującej fotowoltaikę,
- możliwość skorzystania z dofinansowań do inwestycji w fotowoltaikę.
Fotowoltaika w firmie a formalności
Formalności dotyczące fotowoltaiki w firmie różnić będą się w zależności od mocy instalacji, przy czym nie ma znaczenie jej lokalizacja – czy jest to instalacja umieszczona na dachu nieruchomości, czy jest to fotowoltaika na gruncie. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane, fotowoltaika o mocy do 150 kW nie wymaga pozwolenia na budowę – w przypadku zatem instalacji o wyższej mocy – koniecznym będzie uzyskanie zezwolenia. Niezależnie od mocy instalacji, pozwolenie wymagane będzie zawsze w przypadku lokacji instalacji fotowoltaicznej na obszarze objętym programem Natura 2000 lub budynku wpisanym do rejestru zabytków. Dodatkowo – jak w przypadku podmiotów prywatnych – również przedsiębiorcy muszą wywiązać się z obowiązku zgłoszenia fotowoltaiki operatorowi sieci elektroenergetycznej (OSD) w terminie minimum 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji. Mikroinstalacja podlega ponadto konieczności zarejestrowania w rejestrze wytwórców energii w małej instalacji.
Oszczędzanie z fotowoltaiką w firmie – jak to zrobić?
Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają oszczędzaniu z fotowoltaiką. Jak oszczędzić jak najwięcej? Należy postępować tak, by jak najbardziej zmaksymalizować autokonsumpcję produkowanej energii elektrycznej. Optymalnym jest jak najdoskonalsze dobranie mocy fotowoltaiki d o ilości energii, jaka będzie zużywana w przedsiębiorstwie. W przypadku konieczności utrzymywania funkcjonowania przedsiębiorstwa również w godzinach nocnych – ważny jest zainwestowanie w odpowiednio dobrane magazyny energii.
Fotowoltaika jest świetnym sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Jest inwestycją prostą, niewymagającą wielkiej ingerencji w nieruchomość, samoobsługową i bezkosztową w zakresie eksploatacji. Warto zainwestować w nią jak najszybciej, by jak najszybciej korzystać z jej benefitów.