Uwaga inżynierów, architektów i inwestorów skupia się w dużej mierze na BIM. Proces zwiększa efektywność w projektowaniu, budowaniu i eksploatowaniu infrastruktury. Dlaczego?
Modelowanie informacji i projektowanie BIM
Building Information Modeling, w skrócie BIM, można przetłumaczyć dosłownie jako modelowanie danych i informacji o budynkach. Stosowanie tego procesu wiąże się bezpośrednio z rozwojem nowoczesnych technologii. Można również spotkać się z terminem Building Information Management, który dotyczy całego procesu zarządzania informacjami o budynku.
Sprawdź: projektowanie bim w Zarzycki Konstrukcje.
Dostęp do wizualizacji cyfrowych skłania poszczególne podmioty do korzystania z takich rozwiązań. Jest to przydatne narzędzie pozwalające całej gamie zainteresowanych, w tym inżynierom i inwestorom, do nakładania kolejnych danych o projekcie. Ułatwia to zarządzanie infrastrukturą i pozwala uzyskać rzetelne źródło wiedzy, które jest niezbędne w procesie inwestycyjnym. Wskazując wprost, BIM porządkuje dane i tworzy cyfrowy zasób, do którego dostęp uzyskują osoby uprawnione. Mogą one niejako „podglądać” wszelkie etapy cyklu, bez względu na obecny etap projektowania. Dzięki temu wszyscy zainteresowani uzyskują zagregowane dane, które mają identyczną jakość. Technologię BIM używa się w czasie rzeczywistym.
Czym jest BIM dla uczestników procesu inwestycyjnego?
BIM ułatwia proces zarządzania budynkiem i pomaga w skutecznej realizacji inwestycji. Modele BIM modelują informacje, a zatem łączą poszczególne dane na każdym etapie realizacji. Dotyczy to zarówno procesu projektowania, jak i budowania konkretnej nieruchomości. Building Information Modeling pozostaje także istotny w momencie eksploatacji obiektów, choćby ze względu na możliwość lepszej koordynacji poszczególnych działań. To również spora zaleta dla osób zainteresowanych potencjalnymi inwestycjami, między innymi w kontekście prezentacji możliwości budynku. Z BIM korzystają wszyscy, a co najbardziej istotne, zyskują oni klarowne dane, oparte na tych samych zasobach. Wśród podstawowych korzyści, jakie za sobą niesie pełny proces BIM, można wyróżnić m.in.:
- optymalizację współpracy pomiędzy poszczególnymi stronami,
- nieprzerwany dostęp do informacji o budynku,
- klarowność dokumentacji udostępnianej zainteresowanym,
- oszczędność czasu w porównaniu do innych narzędziu,
- możliwość zapoznania się z wierną wizualizacją obiektu,
- łatwiejsze zarządzanie kryzysami i radzenie sobie z problemami,
- zwiększenie spójności w pełnej dokumentacji budynku,
- redukcja wydatków ponoszonych w wyniku deficytów informacji,
- możliwość wykonania prac i analiz w krótszym czasie,
- i wiele innych korzyści dla korzystających z modelu.
Kiedy stosuje się modelowanie informacji BIM?
Projektowanie BIM to łatwiejsze i precyzyjniejsze zarządzanie poszczególnymi procesami informacyjnymi. Technologia pozwala na sprawniejsze posługiwanei się informacją. Bonusem rozwiązania jest również efektywniejsze tworzenie baz danych, bez względu na aktualny etap projektu inwestycyjnego. BMI stosuje się zatem m.in. w zarządzaniu obiektem i przy wsparciu pracy projektantów. Dzięki analizy BIM możliwe jest także redukowanie kosztów wykonawców, dostawców i innych osób zaangażowanych w proces inwestycyjny. Projektanci oraz architekci chętnie korzystają z tego typu technologii cyfrowych, które stanowią znaczącą pomoc na etapie projektowania konstrukcji. Udostępnianie modelu BIM użytkownikom wpływa pozytywnie na procesy komunikacyjne, eliminując tym samym ryzyko pojawiania się niepożądanych, nieprawdziwych, dodatkowych informacji. Szum w bazie danych mógłby być niekorzystny, szczególnie jeśli poszczególne strony mają swoje konkretne oczekiwania, np. co do jakości materiałów wykorzystanych do wzniesienia budynku. BIM redukuje te problemy.
Kto i kiedy korzysta z technologii BIM?
Branża związana z architekturą, inżynierią i wykonawstwem przeżywa prawdziwy boom. Każdego dnia wznoszone są na świecie nowe, imponujące budowle, które wymagają sprawnego zarządzania obiektem. Proces modelowania informacji BIM jest pewnego rodzaju ułatwieniem i pomocom, w związku z najbliższymi wyzwaniami w tej dziedzinie. Cyfrowy model, którego założeniem jest wierna symulacja rzeczywistości, rewolucjonizuje rynek. BIM sprawia, że wiele osób jednocześnie może współpracować w dowolnej fazie projektu. To nie tylko nieskończone możliwości analityczne, ale skuteczne narzędzie, dzięki któremu można wydobyć z projektu wszystkie pożądane cechy. BIM wpływa na wzrost wydajności budowy, a co za tym idzie, na proces realizacji obiektu budowlanego. Nic dziwnego, że jest on wykorzystywany przy wielu nowoczesnych projektach. W niektórych, wysokorozwiniętych krajach, model BIM jest wręcz obowiązkowo wdrażany w życie.
Technologia BIM w praktyce – jak stosować?
BIM to lepsze zarządzanie informacjom oraz skuteczniejsze modelowanie informacji o budynku. Daje to konkretne odpowiedzi projektantom, inżynierom i innym osobom zainteresowanym np. o kosztach inwestycji. Baza danych pozwala na ciągły dostęp, co jest znaczącą korzyścią związaną z przyspieszeniem posczególnych procesów analitycznych. Zarządzanie informacją w BIM polega na obsłudze programów komputerowych lub innego oprogramowania informatycznego. Natychmiastowy dostęp odbywa się zatem przez w sposób cyfrowy, co jest kolejnym ułatwieniem.
Przejdź na BIM w Twojej firmie
Szukasz wsparcia w kontekście wdrażania rozwiązań BIM? Firma Zarzycki Konstrukcje zajmuje się implementacją takich usług, związanych z projektowaniem i modelowaniem w technologii BIM. Wśród zadań spełnianych przez przedsiębiorstwo znajduje się także koordynacja projektowej 3D w technologii BIM. Oba te rozwiązania mają szczególne znacznie w branżach budowlanych i architekturze. Pozwala to m.in. na szybkie wykrycie problemów na każdym z etapów prac budowlanych i eksploatacji. Dzięki wdrożeniom uzyskujesz zarówno fizyczny obiekt, jak i jego wizualizację w środowisku wirtualnym.
„ZARZYCKI KONSTRUKCJE BUDOWLANE”
PRZEDSIĘBIORSTWO PROJEKTOWANIA I REALIZACJI INWESTYCJI
RAFAŁ ZARZYCKI
UL. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH 134, LOKAL 3 I 4
53-315 WROCŁAW
TEL/FAX.: (0-71) 784 83 31
TEL. KOM: +48 (0) 600 332 345
E-MAIL: [email protected]