Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Archikatedra św. Jana Chrzciciela jest jednych z najstarszych zabytków sakralnych Polski. Zlokalizowana na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu budowla pochodzi z XIII-XIV wieku i reprezentuje styl gotycki, przeplatany barokiem wynikających z licznych renowacji. Bez wątpienia jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy zainteresowany historią Polski.

Historia katedry w pigułce

Gotycka katedra, którą możemy dzisiaj podziwiać, nie jest pierwszą świątynią stojącą w tym miejscu. Zaliczając wszystkie powstałe w tym miejscu kościoły, jest ona czwarta. Do dzisiaj zachowały się tutaj krypta pochodząca z romańskiej świątyni, która powstała około roku 1000.

Katedrę, jaką znamy dzisiaj, budowano od XIII wieku, kiedy to powstało prezbiterium. Kolejne etapy budowy ciągnęły się aż do XV wieku. Jak większość zabytków Polski i katedra od tego czasu wiele razy ulegała zniszczeniu. Dzięki temu wraz z upływem czasu zyskiwała wiele elementów niezgodnych z gotycką architekturą. W dobudowanych elementach zdecydowanie przeważa styl barokowy.

Dużym zniszczeniom budowla uległa podczas II WŚ, kiedy praktycznie przestała istnieć. Na szczęście pomimo ogromu strat zdecydowano się ja odbudować i dzisiaj możemy cieszyć nasze oczy tym wyjątkowym historycznym budynkiem.

Kaplice w katedrze

Do najcenniejszych kaplic katedralnych należy kaplica św. Elżbiety wybudowana w latach 1682–1700. Głównym punktem kaplicy jest ołtarz z rzeźbą św. Elżbiety. Kaplicę zaprojektował Giacomo Scianzi, a jej ściany pokryte są przepięknymi freskami.

Równie cenna jest kaplica Elektorska, nazywana inaczej kaplicą Bożego Ciała, wybudowana w latach 1716-1721. To tutaj pochowano wnuczkę Jana III Sobieskiego, Marię Kazimierę Sobieską. Możemy podziwiać tu doskonałe rzeźby oraz wybitne dzieła malarskie.

Nie są to oczywiście wszystkie warte uwagi kaplice Katedry. Niestety jej przepych nie pozwala opisać jej uroków w kilku słowach. O jej urokach najlepiej przekonać się samemu podczas wizyty, którą zdecydowanie polecamy.