Politechnika Wrocławska oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK), opracowały skuteczną strategię oczyszczania ścieków, która ma potencjał wspomóc działanie innych wodociągów na terenie Polski. Pierwszy krok w stronę implementacji tej nowatorskiej metody podjęło już MPWiK z Żywca, podpisując umowę licencyjną na wykorzystanie tej technologii.
Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej wraz z ekspertami z MPWiK we Wrocławiu stworzyli unikalną metodę eliminacji azotu z odcieków pofermentacyjnych. Metoda ta została wprowadzona w Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Do tej pory, azot był usuwany z tych odcieków poprzez nitryfikację i denitryfikację.
Miejska spółka MPWiK przewiduje nadchodzące zmiany w prawie unijnym, które, w ramach walki ze zmianami klimatu, zaostrzą wymogi dotyczące oczyszczania ścieków. Aby być przygotowanym na te zmiany, spółka zdecydowała się na poszukiwanie dodatkowych metod eliminacji azotu.
MPWiK, zamiast skorzystać z gotowych, komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku, które niosą ze sobą wiele niedoskonałości, wybrał innowacyjne rozwiązanie stworzone we współpracy z Politechniką Wrocławską. Technologia ta została opracowana specjalnie dla potrzeb oczyszczalni w ramach projektu badawczo-rozwojowego, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Profesor Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreśla znaczenie współpracy uczelni technicznej z otoczeniem w rozwiązywaniu wyzwań. Twierdzi też, że synergia nauki i biznesu przynosi znaczące korzyści. Z zadowoleniem zauważa on rosnącą współpracę z MPWiK oraz to, że wielu pracowników tej spółki odpowiedzialnych za innowacje to absolwenci Politechniki Wrocławskiej. Ekscytuje go również fakt, że wyniki wspólnych badań są komercjalizowane i wdrażane na większą skalę.