Czym jest i jak długo trwa ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy jest jednym z objawów choroby alkoholowej. Jest to stan skrajnie niebezpieczny dla organizmu, gdyż prowadzi do wyniszczenia narządów wewnętrznych. Jak rozpoznać ciąg? Jak można go skutecznie przerwać?

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy definiuje się jako kilkudniowy stan upojenia alkoholowego. Alkoholik, gdy nie spożywa alkoholu, odczuwa skutki tzw. zespołu odstawiennego. Aby złagodzić te objawy, sięga po kolejną dawkę alkoholu.

Ciąg występuje, gdy dana osoba spożywa alkohol przez co najmniej dwa dni z rzędu. Trudno wskazać maksymalny czas trwania ciągu, gdyż zależy on od poziomu zaawansowania choroby alkoholowej. Zgodnie z przyjętą zasadą, im dłużej trwa, tym trudniej go przerwać. Brak regularnego dostarczania alkoholu objawia się dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi.

Jak rozpoznać ciąg alkoholowy?

Ciąg można rozpoznać, gdy dana osoba przyjmuje alkohol przez ponad 48 godzin bez przerwy. Pojawiają się również charakterystyczne objawy zespołu abstynencyjnego w przypadku odstawienia, wśród których można wskazać:

  • głód alkoholowy (niezaspokojona potrzeba napicia się alkoholu),
  • drgawki,
  • wymioty i nudności.
  • niepokój i agresja,
  • poczucie zagrożenia,
  • majaczenie.

Skutkami ciągu alkoholowego są objawy somatyczne, przede wszystkim wyniszczenie narządów wewnętrznych. Dotyczy zarówno wątroby, jak i serca czy trzustki. Ciągłe spożywanie alkoholu prowadzi również do nieodwracalnych zmian w mózgu. Wśród skutków psychicznych należy wskazać zespół Otella (tzw. obłęd alkoholowy), płytki sen czy pogłębiające się problemy prywatne i zawodowe.

Czy można przerwać ciąg?

Nie można nagle przerywać ciągu alkoholowego, gdyż może się to wiązać z szeregiem niebezpiecznych skutków. Mogą wystąpić powikłania bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu osoby uzależnionej. Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest detoks, który przeprowadza się w specjalnym ośrodku, gdzie uzależniona osoba ma stały dostęp do opieki. Można zdecydować się również na jednorazowe detoksy. Polegają one jednak jedynie na pozbyciu się toksycznych resztek z organizmu. Nie mają wpływu natomiast na stan emocjonalny.

Przerwanie ciągu jest kluczowe nie tylko dla samej osoby uzależnionej, ale również bliskich, a więc osób współuzależnionych. Podjęcie próby leczenia w ośrodku trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Po zakończeniu terapii pacjenci decydują się zazwyczaj na wszycie tabletek Esperal. Wszywka alkoholowa Wrocław to rozwiązanie, które zniechęca do przyjmowania alkoholu i stanowi ważny etap terapii.