16 września ruszył doroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z uwagi na to przedsięwzięcie w środę, 22 września, pojedziemy za darmo komunikacją miejską we Wrocławiu. Sprawdźmy, czego jeszcze możemy się spodziewać po tegorocznej edycji wydarzenia!
Czym jest ETZT?
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana w 2002 roku z ramienia Komisji Europejskiej. Co roku odbywa się w terminie 16 – 22 września. Głównym celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców do zmiany swoich przyzwyczajeń i korzystania z ekologicznych środków transportu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych miast, których nawyki nie zawsze są dobre dla ich zdrowia oraz środowiska. Mowa tu oczywiście o komunikacji miejskiej, a także bardziej tradycyjnych metodach przemieszczania się – pieszo lub na rowerach.
W Polsce akcja działa od samego początku jej powstania, a za koordynację odpowiada w naszym kraju Departament Strategii Transportu Ministerstwa Infrastruktury.
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską
Przejazdy komunikacją miejską bez biletu mają stanowić zachętę do zrezygnowania z jazdy samochodem, kiedy nie jest to konieczne. Tegoroczny motyw przewodni eventu to dbałość o zdrowie i aktywność fizyczną.
– Wrocław stwarza dużo możliwości podróży bez wsiadania do samochodu. Rozwijająca się sieć tras rowerowych, uspokajanie ruchu na kolejnych ulicach oraz wyznaczanie alternatywnych zielonych korytarzy komunikacyjnych mają zachęcić wrocławian do bardziej zrównoważonych wyborów komunikacyjnych. Taka jest również przyszłość dużych europejskich miast i ich mieszkańców, dlatego już teraz zachęcamy młodych wrocławian do dojazdów do szkoły rowerem, na rolkach czy deskorolce oraz ograniczamy ruch samochodowy na wybranych ulicach w ramach Szkolnej Ulicy – komentuje Urszula Jagielnicka, pracownik Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Program kampanii
W tym roku do organizatorów wydarzenia należą Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej oraz Stowarzyszenie Serce Szczepina. Obie organizacje odpowiedzialne są za społeczną część kampanii. W ramach wydarzenia miejsca ma zbiórka starych, nieużywanych rowerów. Zostaną one naprawione, a następnie przekazane młodym ludziom, którzy ze względu na ciężką sytuację materialną nie są w stanie pozwolić sobie na taki zakup. Rowery można przekazywać do centrum Nowe Łąki przy ulicy Traugutta 81 oraz do Złotnickiego Centrum Spotkań przy ulicy Wielkopolskiej 7.
W ramach kliniki rowerowej można również zgłosić się ze swoim rowerem na bezpłatny przegląd. Aby z tego skorzystać należy do 22 września w godzinach 12:00-18:00 odebrać specjalny bon z wyżej wymienionych miejsc i z nim udać się w terminie 20-22 września na Przedmieście Oławskie.
Wsparcie dla osób nowych w mieście
W ramach kampanii powstał również przewodnik przeznaczony dla studentów – „Mobilny student. Jak bezpiecznie i szybko przemieszczać się po Wrocławiu?”. Jak co roku od października będzie można zaobserwować napływ studentów z całego kraju, którzy będą rozpoczynali swoją przygodę ze studiami. Ci, którzy nie znają jeszcze miasta, będą mogli z niego skorzystać, aby nauczyć się sprawnego przemieszczania po mieście różnymi środkami transportu. Publikacja w formacie PDF będzie udostępniania przez większość wrocławskich uczelni.