Geneza i znaczenie światowego Dnia Życzliwości

Historia obchodów Dnia Życzliwości ma swoje początki w dalekim 1973 roku. Wówczas dwaj Amerykanie, zaniepokojeni sytuacją międzynarodową i konfliktem zbrojnym pomiędzy Izraelem a Egiptem, postanowili wprowadzić World Hello Day, czyli Światowy Dzień Życzliwości. Ich intencją było uświadomienie społeczeństwu, że pokój na świecie jest cennym, jednak jakże kruchym dobrem, które wymaga stałej troski. Wierzyli też mocno, że życzliwość, tolerancja i zrozumienie mają siłę przemieniania świata.

Inicjatywa ta spotkała się z ogromnym odzewem na całym globie. Święto szybko zyskało popularność i rozprzestrzeniło się do jakże imponującej liczby 180 krajów. Na naszej rodzimej ziemi, pierwszym miastem, które podjęło się celebrowania tego dnia były Wrocław.

Rok 2023 stawia przed nami konieczność refleksji dotyczącej wartości promowanych każdego 21 listopada. Konflikt w Ukrainie oraz kolejny występujący w Izraelu stanowią smutne dowody na to, że brak zrozumienia i dobrej woli prowadzi świat ku destrukcji. Stanowi to dla nas wezwanie do powrotu do korzeni – do kultywowania życzliwości w relacjach między ludźmi. Stąd właśnie wychodząc, hasło Dnia Życzliwości obchodzonego we Wrocławiu w tym roku brzmi „Wróćmy do życzliwości!”.