Jakiej wielkości wybrać monitor do pracy?

W wielu zawodach komputer stanowi najważniejsze narzędzie do pracy. Odpowiednio dobrany sprzęt może wpłynąć na komfort oraz efektywność pracy. Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać monitor, by spędzanie przed nim wielu godzin dziennie nie było męczące, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

Dobierz monitor do charakteru pracy

W sklepowych ofertach można znaleźć wiele rzekomo uniwersalnych monitorów. W praktyce oznacza to tyle, że nadają się do wykonywania różnych podstawowych czynności, zwłaszcza gdy korzysta się z nich sporadycznie. Jeżeli szukasz monitora dobrego do pracy, to znaczenie ma przede wszystkim jej charakter. Właściwie każdy zawód wiąże się z innymi potrzebami. Grafik, księgowa czy dziennikarz będą potrzebować wyświetlaczy o różnych cechach. Najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę to rozdzielczość, przekątna oraz proporcje ekranu. Na pewno warto sprawdzić też te cechy, które bezpośrednio wpływają na ergonomię i komfort pracy, czyli kąt widzenia, możliwości regulacji czy technologie dodatkowej ochrony wzroku. Przed zakupem musisz określić swoje indywidualne potrzeby, a następnie kierować się nimi podczas sprawdzania specyfikacji poszczególnych modeli.

Jaki monitor do pracy z tekstem lub danymi?

Praca z komputerem to najczęściej typowo biurowe zajęcia, jak tworzenie tekstów oraz uzupełnienie lub analizowanie tabel. W tym drugim przypadku, czyli gdy zajmujesz się księgowością, analityką i podobnymi czynnościami, doskonałym wyborem okazują się ultrapanoramiczne monitory Samsung lub innych renomowanych producentów, którzy proponują takie rozwiązanie. Praca z tabelami i wykresami stanie się łatwiejsza dzięki szerokiemu polu widzenia. W modelach typu UltraVide proporcje wynoszą 21:9, a długość przekątnej mieści się najczęściej w przedziale 24-27 cali. Oczywiście, są też większe monitory tego rodzaju, jednak nie ma potrzeby w nie inwestować, jeśli sprzęt ma służyć wyłącznie do tego typu pracy. Natomiast w przypadku, gdy korzystasz głównie z edytorów tekstu, lepszym rozwiązaniem okazuje się wyższy i węższy monitor, najlepiej o proporcji ekranu 16:10. Ciekawą opcją są także modele z funkcją PIVOT, w których można zmieniać ustawienie wyświetlacza między poziomym a pionowym.

Jaka wielkość monitora dla grafika lub fotografa?

Jeżeli Twoja praca polega na tworzeniu grafiki, obróbce zdjęć lub edycji filmów, wówczas proporcje ekranu stają się nieco mniej istotne – najlepiej zainwestować w monitor ze wspomnianą opcją PIVOT – a znaczenie zaczyna odgrywać rozdzielczość i typ matrycy. Minimalną dopuszczalną jakość wyświetlanego obrazu zapewnią ekrany o rozdzielczości FullHD, choć profesjonaliści wybiorą raczej urządzenia dostosowane do QHD lub 4K. Potrzeba także odpowiedniej matrycy, najlepiej IPS, która jest w stanie idealnie odwzorować rzeczywiste kolory. Przy edycji filmów lub animacji znacznie może mieć jednak także częstotliwość odtwarzania, a pod tym względem lepiej prezentują się monitory z matrycą TN. Do wszystkich tych zadań potrzebna jest natomiast odpowiednia przestrzeń robocza, dlatego przekątna ekranu powinna wynosić co najmniej 24 cale. Im więcej, tym lepiej.