Oblicze nowoczesnego Wrocławia kształtuje się dzięki inwestycjom z funduszy unijnych

Wrocław, uważany za jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast Polski, zawdzięcza swój rozwój przede wszystkim inwestycjom wsparcie których pochodziło z Unii Europejskiej. W okresie ostatnich 20 lat, miasto pozyskało fundusze unijne w kwocie przekraczającej 2,7 miliarda złotych. Z tych środków sfinansowano nie tylko budowę tak znaczących dla krajobrazu miasta obiektów jak Narodowe Forum Muzyki, autostradowa obwodnica czy Most Rędziński, ale także realizowano inwestycje o mniejszej skali, ale nie mniej istotne dla codziennego życia mieszkańców, takie jak nowe linie tramwajowe, szkoły czy zazielenianie osiedli.

Dotacje z Unii Europejskiej przyczyniły się do realizacji prawie sześciuset różnorodnych projektów i inwestycji. – „Te wszystkie przedsięwzięcia są dobrze widoczne na ulicach naszego miasta” – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dodaje również, że wspomniane 2,7 miliarda dotyczy jedynie środków pozyskanych przez samorząd. Równolegle, wiele innych instytucji, uczelni czy przedsiębiorców realizowało na terenie Wrocławia swoje projekty z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Zmiany niewątpliwie najbardziej widoczne są w infrastrukturze komunikacyjnej miasta. Szereg nowo wyremontowanych dróg i całkowicie nowych tras stanowi dowód na skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych. Dzięki dodatkowym środkom Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne mogło zasilić swój tabor kilkudziesięcioma nowoczesnymi, niskopodłogowymi tramwajami. Dodatkowo, zrealizowano budowę nowych tras tramwajowych, które usprawniły komunikację pomiędzy centrum miasta a przyległymi osiedlami. Jedna z nich, o długości ponad 7 km, umożliwia mieszkańcom Nowego Dworu dojazd do Rynku w ciągu zaledwie 20 minut.