W Rudawach Janowickich, ukryty w sercu Dolnego Śląska, znajduje się Pałac w Ciechanowicach. Mimo iż nie dorównuje on majestatyczności krakowskiego Wawelu, jest często porównywany do tego słynnego zabytku ze względu na imponujące malowidła ścienne, które zdobią jego wnętrza. Również ogrody otaczające pałac, zaprojektowane w stylach angielskim, włoskim i francuskim, są prawdziwym arcydziełem ogrodniczym. Po dwunastu latach prac renowacyjnych, zabytek ten udostępniono dla zwiedzających.
Pałac położony jest w niewielkiej miejscowości nieopodal Janowic Wielkich. Został on zbudowany na fundamentach rycerskiego dworu z początków XVI wieku, który był pierwotnie otoczony fosą. Przez wieki jego wygląd i właściciele ulegali zmianom.
Ostateczny charakter pałacu został mu nadany przez Fryderyka Bernarda von Prittwitza w roku 1846. To właśnie ówczesny właściciel postanowił wzbogacić teren wokół budowli o przepiękny park.
Po zakończeniu II wojny światowej, majestatyczny Pałac w Ciechanowicach przeszedł na własność Skarbu Państwa. Budynek ten pełnił przez lata różne funkcje – był ośrodkiem kolonijnym, domem dziecka, a następnie służył jako szkoła. W 2004 roku placówka edukacyjna została jednak zamknięta, a budynek zaczął popadać w ruinę.