Narodziny młodych zwierząt w ZOO

Pół tysiąca narodzin we wrocławskim ZOO w 2021 roku!

Wrocławski Ogród Zoologiczny może się pochwalić fenomenalnym wynikiem, jeśli chodzi o nowonarodzone zwierzęta. W 2021 roku przyszło ich na świat niema pięćset! Niektóre z nich należą do zagrożonych gatunków.

2021 pod znakiem młodych zwierząt we Wrocławskim ZOO

W ubiegłym roku w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu przyszło na świat około 500 zwierzaków. Już początek roku był ekscytujący dla pracowników ZOO i wszystkich miłośników przyrody. W styczniu 2021 na świat przyszła samiczka nosorożca indyjskiego. Takiego wydarzenia pozazdrości zapewne niejedna placówka – rozmnażanie nosorożców w niewoli nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Samica nosorożca, która niebawem ukończy rok, ma na imię Kiran.

Obecnie na świecie jest tylko około cztery tysiące nosorożców indyjskich. Miłośnicy przyrody mogą je oglądać w 66 ogrodach zoologicznych na całym świecie. W 2021 roku na świat przyszło zaledwie 7 młodych w niewoli.

 Pantery śnieżne i pisklę dzioborożca z Wrocławia

W ubiegłym roku na świat przyszła para młodych panter śnieżnych. Makalu i Mila urodziły się w maju i zdobyły serca osób odwiedzających wrocławskie ZOO. Mają wspaniale przygotowany wybieg, po którym radośnie hasają.

Dzioborożec palawański raczej nie rozmnaża się w niewoli. Udało się to jednak we wrocławskim ZOO, co jest wydarzeniem na skalę światową. Pisklę wykluło się we Wrocławiu i ma się dobrze – to wielka radość dla pracowników ZOO, dzioborożce są bowiem bardzo rzadkimi ptakami.

Stadko pingwinów powiększa się z roku na rok!

Dużą atrakcją wrocławskiego Afrykarium jest wybieg dla pingwinów. Częściowo położony na zewnątrz, posiada spory basen. Pingwiny wykonują ewolucje, ścigają się i wywołują uśmiechy ba twarzach obserwatorów. W 2021 roku w naszym ZOO przyszło na świat kolejne 20 pingwinków. Także w gdańskim ZOO ostatnio przyszły na świat pingwiny, także należące do zagrożonego gatunku.

W ubiegłym roku we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym narodziła się nowa foka po pilota. To także zwierzę chętnie oglądane przez odwiedzających ZOO. Foki wykonują bowiem różne wodne sztuczki i chętnie podpływają do szyby, zza której oglądają je ludzie.

Gibon białopoliczkowy – wyjątkowo rzadko rozmnażający się w niewoli gatunek

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu może pochwalić się rozmnożeniem gatunku rzadkiej małpy. Gibon białopoliczkowy praktycznie nie rozmnaża się w niewoli. Narodziny małpki w stolicy Dolnego Śląska są więc ewenementem na skalę światową. Dodatkowo to bardzo ważne dla podtrzymania populacji tego dość rzadkiego gatunku. Wrocławski Ogród Zoologiczny nie jest bowiem jedynie miejscem, gdzie ludzie mogą oglądać zwierzęta. Ważną funkcją naszego ZOO jest podtrzymanie istnienia wielu zagrożonych gatunków. W naturze jest obecnie jedynie 150-170 osobników gibona białopoliczkowego.

Jakie jeszcze zwierzęta przyszły na świat w 2021 roku?

W ZOO we Wrocławiu ubiegły rok zakończył się z niemal 500 zwierzakami, które przyszły na świat. Poza wymienionymi wcześniej, nalezą do nich:

  • kotik;
  • surykatka;
  • zebra Chapmana;
  • lemur;
  • płaszczka