Renowacja historycznego Bastionu Sakwowego we Wrocławiu dobiega końca, koszt inwestycji to 30 mln zł

Bastion Sakwowy, zabytkowe założenie architektoniczne pochodzące z XIX wieku i usytuowane w samym sercu Wrocławia, przeszedł pierwszy etap renowacji kosztujący około 30 milionów złotych. Planowany termin zakończenia prac to koniec kwietnia, ale już w najbliższą sobotę mieszkańcy miasta będą mieli możliwość podziwiania efektów odnowy tego charakterystycznego obiektu.

Wzniesiony w 1867 roku Bastion Sakwowy nie był poddawany remontowi od czasów drugiej wojny światowej. Jest to miejsce o dużej wartości historycznej dla Wrocławia.

Towarzystwo budowlane Castellum z Wrocławia, które wygrało przetarg na rewitalizację Bastionu rozstrzygnięty na początku 2022 roku, jest realizatorem tego projektu. Firma ta ma na swoim koncie szereg udanych przedsięwzięć, takich jak renowacja Panoramy Racławickiej czy prace przy Synagodze pod Białym Bocianem i kaplicy Hochberga.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że pierwszy etap prac renowacyjnych Bastionu Sakwowego ma zakończyć się pod koniec kwietnia. Podczas tego etapu odnowiono pawilon perystylowy, kolumnadę, plac z fontanną oraz ścieżki i skarpy. W pawilonie, który niegdyś był siedzibą klubu „Reduta”, powstanie restauracja, a w obrębie kolumnady będzie działać kawiarnia.

W trakcie prowadzenia prac remontowych odkryto kilka ciekawych elementów, m.in. nieznane wcześniej pomieszczenia pod kolumnadą oraz resztki jeszcze jednej fontanny, której niecka była umiejscowiona w pawilonie perystylowym. Znaleziono także ślady strzelnicy datowanej na XVI wiek.