Na przestrzeni trzech najbliższych weekendów, Wrocław stanie się miejscem, gdzie zagości muzyka w ramach Festiwalu Madrygałów. Event składać się będzie z wielu różnych wydarzeń: tradycyjnych koncertów z publicznością, muzycznych wydarzeń w miejskiej przestrzeni Wrocławia, a także rozmaitych warsztatów i wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Festiwal rozpoczyna swoją działalność od dzisiaj.
Tom Dobrzański, dyrektor artystyczny Forum Musicum, zaprasza na pierwszy z koncertów festiwalowych. „Zaczynamy naszą podróż w czasie od średniowiecza. Będziemy mieli okazję posłuchać madrygałów włoskich w wykonaniu zespołu La Reverdii. Ten bardzo ceniony zespół specjalizuje się właśnie w tym gatunku, będąc jednym z najlepszych jego przedstawicieli na świecie. Skupimy się na madrygałach pochodzących z okolic Florencji” – zapowiada.
Madrygał to technika śpiewu, którą wprowadzono we włoskiej twórczości epoki ars nova już w XIV wieku. Charakteryzuje się ona wirtuozerią wykonawców oraz zastosowaniem wyrafinowanych form poetyckich.
Dyrektor Dobrzański dalej omawia plany festiwalu: „Oprócz tradycyjnego koncertu, przygotowaliśmy też towarzyszące mu wydarzenie pod nazwą 'Głośne Granie’, które odbędzie się w różnych lokalizacjach miejskiej przestrzeni. Planujemy kilka mini koncertów, trwających każdy po 20 minut, umieszczone w historycznych miejscach miasta. Trzeci element to wydarzenia o charakterze edukacyjnym.”
Festiwal zostanie oficjalnie otwarty dzięki wydarzeniu z cyklu „Głośne Granie w przestrzeni miejskiej”, które odbędzie się o godzinie 17:00 przy ulicy św. Mikołaja, przed bazyliką mniejszą pod wezwaniem św. Elżbiety. O godzinie 18:00 ten sam koncert zostanie powtórzony na placu Wolności, przed budynkiem Narodowego Forum Muzyki.
Kompletny program wydarzeń festiwalowych dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Forum Muzyki.