Poznaj wrocławskie murale

Wrocławskie murale 

Niegdyś były uznawane za wandalizm, dziś coraz częściej je doceniamy. Murale stały się integralnym elementem miejskiej architektury i niejednokrotnie odmieniają na plus odrapane ściany starych budynków. Zobacz kilka ciekawostek o wrocławskich muralach.

Murale – Wrocław 

Murale, czyli malarstwo ścienne, są nieodłączną częścią Wrocławia. Są ozdobami wielu elewacji oraz podwórek. Nadają miastu wielu kolorów oraz oryginalności. Wychodzą poza typowe ramy sztuki, wystaw, muzeów i dzieł artystycznych. Ostatnio we Wrocławiu pojawia się coraz więcej prac artystów ulicznych. Warto więc wybrać się na spacer szlakiem murali. 

Czym jest mural? 

Słowo mural pochodzi z języka hiszpańskiego. Znaczenie oznacza dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Ten rodzaj malarstwa pochodzi jeszcze z okresu starożytności, szczególnie rozpowszechniony był n ulicach miast w antycznym Rzymie. 

Najwięcej naściennych malowideł możemy znaleźć na wrocławskim Nadodrzu. Równie imponujące murale możemy również odnaleźć w centrum oraz na obrzeżach miasta. Warto poświęcić swój czas i uwagę nadodrzańskim muralom. Spacer ich śladem jest bowiem bardzo dobrym sposobem na poznanie miasta i związanych z nim ciekawostek. Malowidła przedstawiają historie danych miejsc jak i jego mieszkańców.

Wrocławskie ulice zdobią prace artystów z całego świata

Na ścianach możemy podziwiać prace wielu artystów nie tylko z Polski, ale również z Włoch i Wielkiej Brytanii. Kamienice ozdobione przez artystów sztuki ulicznej wywołują zachwyt wśród mieszkańców Wrocławia jak i przejezdnych. Wrocławska Galeria BWA zajmuje się zapraszaniem artystów, którzy tworzą murale między innymi na Nadodrzu. Działają w ramach projektu Out of Stg. Wiele z dzieł ma na celu przekazać jakąś intencję, poruszyć ważny problem lub przedstawić ciekawą społecznie osobę. 

Murale z przekazem, które warto poznać

  • Mural znajdujący się na ulicy Jedności Narodowej 59A, autorstwa Anny Szejdwik, powstał w ramach festiwalu Out of Something. „Sąsiedzie! Pożycz szklankę cukru” – mural porusza ważny problem i nawiązuje do kryzysu materialnego. Zachęca ludzi do pomocy oraz życzliwości. 
  • Kolejna niesamowita praca znajduje się na ulicy Rydygiera, 43 i jest to Mozaika Nadodrza. Praca przedstawia serce z ponad 430 ręcznie wykonanych oraz malowanych kafli ceramicznych. Projekt połączył ze sobą wiele ludzi, nad jego powstaniem pracowały zarówno dzieci, dorośli, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rzemieślnicy czy przedsiębiorcy i artyści. 

Wrocław posiada wiele przepięknych murali. Każdy z nich przekazuje jakąś historię, intencję. Mają na celu zachwycić nasze oko, ale również zachęci nas do przemyśleń. Warto poznać je wszystkie i odwiedzając Wrocław wybrać się na wycieczkę ich szlakiem.

Murale są bardzo popularne także w innych polskich miastach, na przykład w Częstochowie.