Prawie 50 tramwajów za 372 miliony we Wrocławu

Moderus Gamma 2 na ulicach Wrocławia

Wrocław stale modernizuje tabor wykorzystywany do przewożenia pasażerów na liniach tramwajowych. Ostatnio na wrocławskich torach mogliśmy zobaczyć nowego Moderusa Gamma 2. To bardzo nowoczesna maszyna, a wkrótce pojawi się ich w stolicy Dolnego Śląska więcej.

Moderus Gamma 2 – dane techniczne

Tramwaj pochodzi od polskiego producenta tramwajów – ModerTrans w Poznaniu. W 2021 roku we Wrocławiu pojawi się sześć takich tramwajów, a docelowo aż 24 sztuki. Plan zakłada dostarczenie ich do połowy przyszłego roku. W przyszłości może być ich nawet 46 – to plan na rok 2023.

Polski producent projektuje swoje modele od podstaw i produkuje je w całości w Poznaniu. Wrocław jest największym odbiorcą tramwajów Moderusa. Budowa jednego tramwaju trwa około trzech miesięcy, choć najdłużej zajmuje stworzenie prototypu – nawet 9 miesięcy.

Moderus Gamma 2 jest tramwajem ekologicznym – do poruszania się potrzebuje relatywnie niewiele energii elektrycznej. Jest przyjazny osobom niepełnosprawnym – ma bowiem w pełni niską podłogę. Pierwsze modele Moderusa Gamma powstały jeszcze w 2016 roku – mają 32 metry długości i 2,4m szerokości. Tramwaj ma 63-66 miejsc siedzących i prawie 200 miejsc stojących. Wysokość podłogi to około 35 centrymetrów.

Pierwszy Moderus Gamma 2 będzie jeździł na linii 11

Dostarczony 6 grudnia tramwaj Moderus Gamma 2 kursuje obecnie na linii numer 11. Pasażerowie pojadą nim więc między ulicą Grabiszyńską, a Kromera. Ciekawostką jest system komunikacji pomiędzy motorniczym, a miejscem przeznaczonym dla niepełnosprawnych. Póki co tramwaj kursuje tylko dwa razy dziennie, gdyż wciąż trwają jego testy. Dopasowanie tramwaju do torowisk w danym mieście jest kluczowe dla późniejszej bezproblemowej eksploatacji. Z tym nie powinno być problemu, ponieważ Moderus Gamma 2 posiada między innymi skrętne wózki, które mniej zużywają torowisko.

Cena zakupu wszystkich planowanych 46 tramwajów to ponad 370 milionów złotych.

Tramwaje są istotną częścią komunikacji miejskiej nie tylko we Wrocławiu, ale także między innymi w Warszawie. Tam ostatnio mieszkańcy głosowali nad nową nazwą dla jednego z nich.