Wycieczka za miasto. Kraina Wygasłych Wulkanów

Wydawać by się mogło, że w Polsce nie ma wulkanów. Nic bardziej mylnego! Co więcej, wiele z nich zobaczymy w województwie dolnośląskim. Jest to świetny pomysł na krótki wypad poza miasto – może to być jednodniowa wycieczka albo nawet weekendowy wyjazd. Bez wątpienia jest to atrakcja, na którą warto poświęcić nawet kilka dni.

Góry i Pogórze Kaczawskie

Mowa tu o regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego, zlokalizowanego pomiędzy Złotoryją, a Jelenią Górą. Wulkany, które tam zobaczymy, wygasły już wiele lat temu, natomiast do dziś są licznie odwiedzane przez turystów. Rejon ten potocznie zwany jest Krainą Wygasłych Wulkanów. Góry Kaczawskie powstały ponad 500 milionów lat temu. To jeden z najbardziej zróżnicowanych geologicznie i tektonicznie obszarów w Polsce. Najstarsze ślady świadczące o aktywności wulkanów pochodzą sprzed 250 milionów lat. Najwyższe szczyty osiągają wysokość ok. 500 metrów nad poziomem morza. Może w liczbach nie brzmi to imponująco, jednak widoki na tak niewątpliwie piękny teren potrafią zapierać dech w piersiach.

Formy wulkaniczne

Najwyższy i najlepiej zachowany komin wulkaniczny w kształcie stożka to Ostrzyca. Wzgórze zwane jest również Śląską Fudżijamą i mierzy dokładnie 501 m n.p.m. Co ciekawe, do niedawna było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie rósł czosnek sztywny, stanowiący relikt epoki lodowcowej. Obecnie jest on uznany za wymarły na terenie naszego kraju.

Szczyt Ostrzycy należy do Korony Sudetów Polskich i dojdziemy tam trzema szlakami – zielonym, żółtym oraz czerwonym. Wejście nie jest trudne, więc spokojnie mogą udać się tam również rodziny z dziećmi.

Bogate zaplecze geologiczne

Teren bogaty jest w przeróżne skały i minerały. Kaczawskie agaty uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Poza tym można odnaleźć tam między innymi piryt, malachit, srebro rodzime, ametyst, kryształy górskie, rubin, granat, topaz, szmaragd, a nawet złoto.

Wybierając się w taką wycieczkę, warto zobaczyć Organy Wielisławskie na zboczu góry Wielisławka (375 m n.p.m.). To wyjątkowe formacje skalne, powstałe podczas stygnięcia magmy w kominie wulkanicznym. Słupowa struktura przypomina swoim wyglądem właśnie organy. W XIX wieku znajdował się tam kamieniołom, dziś „organy” stanowią pomnik przyrody nieożywionej.

Zamek Grodziec

Bezapelacyjnie ciekawy punkt dla fanów zamków stanowi także zamek Grodziec – późnogotycki zamek położony na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Przy zamku przebiega wcześniej wspomniany zielony szlak. Budynek powstał w XII wieku i stoi na wysokości 389 metrów nad poziomem morza. W późniejszych latach został przebudowany za sprawą Henryka Brodatego – z drewnianej budowli stał się murowaną. Posiada charakter zamku rycerskiego, możemy więc odczuć tam prawdziwie średniowieczny klimat. Koszt biletu indywidualnego to 20 zł. Możliwe także zwiedzanie z przewodnikiem za dodatkową opłatą.