Codziennie wrocławski Rynek jest miejscem spacerów i spotkań mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, a także turystów. To zdecydowanie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i chętnie odwiedzanych miejsc we Wrocławiu. Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego pięknego miejsca?
Pręgież – dziś miejsce spotkań, kiedyś – kar
Typowym dla Wrocławian miejscem, w którym umawiają się ze znajomymi jest Pręgież. Jest to metalowa, a także wysoka na kilka metrów konstrukcja. Kiedyś Pręgież służył do wymierzania kar. To do niego byli przykuwani drobni przestępcy, których wystawiano na widok publiczny. Starodawni Wrocławianie obrzucali ich nieczystościami i zepsutymi warzywami, a taka kara mogła trwać nawet kilka dni. To przy Pręgieżu były ustawiane także urządzenia służące do wymierzania najbardziej surowych kar – w tym kary śmierci.
Dziś to charakterystyczne miejsce spełnia zupełnie inna rolę, warto jednak pamiętać o jego pierwotnym przeznaczeniu.
Jeden z najstarszych Domów Handlowych we Wrocławiu
Dom Handlowym Feniks, który znajduje się naprzeciwko Pręgieża, jest jedną z najstarszych galerii handlowych w mieście. Znacznie odbiega jednak od tego, do czego mieszkańcy przywykli podczas zakupów w Magnolii, a także Wroclavii. Na kilku piętrach D.H. Feniks znajduje się wiele drobnych punktów usługowych i sklepików. Można zaopatrzyć się tam w rękodzieło, płyty z najbardziej mroczna muzyką metalową, czy kupić akcesoria do fajek.
Całkowita powierzchnia handlowa to około osiem tysięcy metrów kwadratowych, a budowa rozpoczęła się w 1903 roku. Już rok później mieszkańcy Wrocławia mogli korzystać z nowoczesnego domu handlowego. Pierwszym właścicielem Feniksa była firma Warenhaus Gebr. Barasch, dziś „Feniks” należy do sieci sklepów Społem.
Pierwszy Empik w mieście
znajdujący się na wrocławskim Rynku Empik był pierwszym tego typu salonem prasowym i z książkami we Wrocławiu. Był chętnie odwiedzany przez studentów w latach 90-tych – dawał możliwość zapoznania się z zawartością książek bez konieczności zakupu. Dziś także można spotkać osoby, które przesiadują na schodach łączących dwa piętra Empiku na Rynku i będące zaczytane w lekturze.
Stary Ratusz i Nowy Ratusz
Najbardziej charakterystyczną budowlą, która znajduje się na Rynku jest Ratusz. To ulokowany w centrum, ceglany budynek pochodzący z XIV wieku. Ma wieżę i charakterystyczny zegar. Mało kto jednak wie, że tuż obok znajduje się… kolejny Ratusz! Dla odróżnienia nazywane są więc starym i nowym. Nowy Ratusz to kremowy budynek z sukiennicami, który przylega do starszego „brata”. Tam na co dzień zasiadają wadze Wrocławskie, a także znajdują się tam liczne restauracje i sklepiki z pamiątkami.
Informacje o Rynku we Wrocławiu znajdziesz też w tym artykule.