Młody wrocławski smok przyszedł na świat w ZOO

Mini smok we Wrocławiu!

W ZOO we Wrocławiu na świat przyszła mała jaszczurka. Pochodzący z Afryki gatunek nazywany jest często małym smokiem – ze względu na podobieństwo wizualne. 

Te jaszczurki są we Wrocławiu  od 2018 roku

Wrocławskie ZOO hoduje jaszczurki tego gatunku od 2018 roku. Gatunek nazywa się : nadrzewna jaszczurka ostrobrzucha. To drugi przypadek podczas istniejącej od trzech lat hodowli, gdy mały „smok” wykluwa się i pozostaje w dobrym zdrowiu. Afrykańska jaszczurka wykluła się z jajka 10 września.

W naszym Ogrodzie Zoologicznym przebywają obecnie dwie pary jaszczurek tego gatunku.  To jedyne osobniki w  Polsce.  Na świecie jest ich nieco ponad pięćset osobników (w niewoli), które przebywają w 27 ogrodach zoologicznych. Tym bardziej warto się cieszyć z tego, że wrocławskie stadko się powiększyło.

Gatunek może wyginąć w naturze

ZOO we Wrocławiu, podobnie do innych ogrodów zoologicznych, pełni pewną, czasem niedocenianą rolę. Chodzi bowiem o wsparcie i ochronę gatunków, które nie występują już w naturalnym środowisku lub są bliskie wyginięcia. Tak właśnie niestety jest w przypadku afrykańskiej nadrzewnej jaszczurki ostrobrzuchej. Gatunek ten żyje zwykle w koronach drzew, przez co nie został zbyt dobrze poznany. To właśnie dzięki hodowaniu osobników w niewoli w przyszłości będzie można starać się o przywrócenie jaszczurki do środowiska.

O jaszczurce ostrobrzuchej

Ta mała jaszczurka przypomina z wyglądu smoka. W naturze można ją spotkać w Kenii oraz Tanzanii. Jest szczupła i jasnozielona, przez co ciężko ją dostrzec w koronie drzew, gdzie przebywa większą częśćswojego życia.  Wspaniale wspina się po drzewach dzięki długim palcom i pazurom w kształcie haczyków.

Jako jeden z niewielu gatunków, ta jaszczurka opiekuje się swoim potomstwem. Inne gatunki po wykluciu z jaja muszą radzić sobie same – ten mały „smok” może jednak liczyć na ochronę rodziców.

Opiekunowie z wrocławskiego ZOO dodają z uśmiechem, że mały smok ma jeszcze jedną cechę, która go wyróżnia. To niezmiernie mocny uścisk szczęk – ugryzienie na prawdę boli!

W ostatnim czasie we wrocławskim ZOO pojawił się także inny nowy mieszkaniec.

fot. ZOO Wrocław