telewizja

Zmiany dla telewidzów! Niektórzy Wrocławianie mogą wkrótce stracić dostęp do TV!

Ostatnie zmiany dotyczące zmiany sposobu nadawania sygnału telewizji naziemnej niosą za sobą wiele zalet. Dla osób, których odbiorniki (telewizory, dekodery) nie posiadają wsparcia dla nowej technologii, może to jednak oznaczać problem z odbiorem sygnału. Kiedy we Wrocławiu i w województwie dolnośląskim powinniśmy spodziewać się zmiany? Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje sygnał HEVC? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem,

HEVC, DVB-T, DVB-T2 – to oznaczają te skróty?

Telewizja naziemna jeszcze kilka lat temu była nadawana w sposób analogowy. Kiedy sygnał stał się cyfrowy,  wielu telewidzów w całej Polsce musiało zmienić telewizor lub zaopatrzyć się w dekoder.

Aktualnie sygnał telewizji naziemnej nadawany jest z wykorzystaniem kodeka h.264. Do odkodowania niezbędne jest użycie dekodera DVB-T. Pozwala na zmianę cyfrowego sygnału w obraz i dźwięk. Dodatkowo, zaletą w stosunku do telewizji analogowej, sygnał cyfrowy może zawierać dodatkowe informacje. Dzięki temu w telewizorach mamy dostęp do programu telewizyjnego, a kanały i poszczególne programy są podpisane.

Nowszy standard, który powoli zaczyna wchodzić na polski rynek, to kodek HEVC – h.265. Do jego odkodowania niezbędne jest wykorzystanie innego dekodera. Dekoder DVB-T2 pozwala więc na odkodowanie sygnału, który już teraz większość Polaków może odbierać.

Jakie są różnice między DVB-T, a DVB-T2?

Aktualny standard pozwala na przesył sygnału z prędkością niecałych 25 Mbit/s. Nowy standard to natomiast wzrost o ponad 50%, aż do 40 MBit/s. Dane są przedstawione dla jednego kanału telewizyjnego z pasmem o szerokości 8 MHz.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim lepszą jakość obrazu i dźwięku. Nowy standard HEVC pozwoli na przesył o wyświetlenie obrazu w jakości HD i Full HD. Możliwości techniczne są natomiast jeszcze lepsze i pozwalają na pokazanie w przyszłości telewizji w jakości 4K Ultra HD.

Bardziej nowoczesna technologia oznacza także możliwość „upchnięcia” w ramach multipleksu (nadajnika sygnałów TV) większej liczby kanałów. To natomiast oznacza z pewnością rozszerzenie oferty programowej dla telewizji naziemnej.

Do kiedy we Wrocławiu działa obecna technologia?

Województwo dolnośląskie, a także lubelskie jako pierwsze zostaną przełączone na nowy typ sygnału. Oznacza to, że już od 28 marca 2022 roku osoby z przestarzałym sprzętem mogą mieć problem z oglądaniem telewizji. Warto więc już teraz sprawdzić, czy posiadany telewizor lub dekoder posiadają dekoder DVB-T2. Można zrobić to na trzy sposoby.

W pozostałych województwach sygnał HEVC pojawi się nieco później, a 1 lipca nastąpi całkowite wyłączenie sygnału DVB-T. Województwo lubelskie jest jednym z ostatnich, które zostanie przełączone na nowy typ sygnału.

Jak sprawdzić, czy telewizor wspiera DVB-T2?

Obsługa dekodera DVB-T2 dla odkodowania sygnału HMVC będzie od 28 marca kluczowa dla mieszkańców Wrocławia. Warto więc już teraz sprawdzić, czy nasz sprzęt wspiera tę technologię.

Rozwiązaniem, które dla wielu osób będzie najprostsze, jest sprawdzenie w instrukcji obsługi, czy dany model telewizora lub dekodera posiada dekoder DVB-T2.  Nie mając takiej instrukcji, można znaleźć parametry w Internecie, wpisując pełną nazwę modelu naszego sprzętu.

Można także w praktyce przekonać się, czy zobaczymy kanały przesyłane sygnałem HEVC. W tym celu warto wejść do ustawień naszego telewizora/dekodera i włączyć automatyczne wyszukiwanie kanałów. Gdy zobaczymy, że niektóre z nich mają w nazwie „HEVC”, od razu przekonamy się, że sprzęt wspiera DVB-T2. Od razu przekonamy się też, o ile lepszy obraz zobaczymy. Różnica jest zauważalna!

Jeden z wyszukanych kanałów jest nazwany „test sygnału” (lub podobnie). Uruchamiając go sprawdzimy, czy nasz sprzęt wspiera nowy standard.