Wrocław po zeszłorocznym pilotażu ponownie uruchamia inicjatywę mającą na celu ochronę materiału genetycznego osób walczących z nowotworami. Podczas leczenia chorób onkologicznych, zwłaszcza stosując chemioterapię, płodność i funkcjonowanie układu płciowego pacjentów mogą być negatywnie zakłócone, czasami prowadząc nawet do nieodwracalnej niepłodności. Wrocławski projekt ma na celu umożliwienie osobom dotkniętym nowotworami realizacji marzeń o posiadaniu dzieci.
Dr Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii podkreśla, że nowotwory dotyczą nie tylko osób starszych, ale również bardzo młodych pacjentów. Walka z chorobą onkologiczną to ogromne wyzwanie, jednak utrata szansy na zostanie rodzicem może okazać się równie traumatyczna dla nich jak diagnoza nowotworu.
Zabezpieczanie płodności u osób zmagających się z chorobą nowotworową, nazywane oncofertility, jest procesem możliwym do przeprowadzenia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Pierwsze próby we Wrocławiu zostały podjęte w 2022 roku, gdy miasto zainicjowało pilotażowy program umożliwiający zamrażanie materiału genetycznego pacjentów onkologicznych. Dzięki tej innowacyjnej inicjatywie osoby chore na nowotwory mają szansę na lepszą jakość życia po zakończeniu leczenia, w tym również możliwość zostania rodzicami.