Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa znalazła swoje odzwierciedlenie również w sektorze budowlanym. Wymiana mieszkań czy inwestycje w nieruchomości coraz częściej obarczone są wymogiem dbałości o środowisko. Efektywne systemy grzewcze, materiały konstrukcyjne przyjazne dla naszej planety, odpowiednie do utrzymania komfortu termicznego oraz wykorzystanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii to elementy, na które potencjalni nabywcy zwracają szczególną uwagę. Czy jednak miasto Wrocław podąża za tymi globalnymi trendami?
Z informacji podanych przez Urząd Miasta Wrocław wynika, że miasto to dynamicznie rozwija się w kierunku zielonej architektury. Stawia na innowacyjne rozwiązania łączące nowoczesne technologie budowlane z poszanowaniem dla przyrody. Rozpowszechniane są takie koncepty jak dachy i ściany porośnięte roślinnością, które nie tylko wzbogacają estetykę miejskiego pejzażu, ale także przyczyniają się do zmniejszenia stopnia skażenia środowiska.
Przykładem takiej eko-innowacji we Wrocławiu jest siedziba Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na ulicy Hubskiej. Po przeprowadzeniu remontu w 2018 roku, budynek ten został wyposażony w zielone ściany i instalacje słoneczne, a także stację do ładowania pojazdów elektrycznych. Można stwierdzić, że takie podejście mogłoby być inspiracją dla właścicieli domów jednorodzinnych.
Wrocław zapewnia też korzyści podatkowe dla tych, którzy decydują się na zielone inwestycje. W 2021 roku radni miejski uchwalili przepisy, które zwalniają z podatku od nieruchomości te budynki, na których znajdują się zielone dachy lub tzw. ogrody wertykalne.