Wrocławscy specjaliści w walce z rosnącym problemem raka prostaty

Niepokojący wzrost liczby przypadków raka gruczołu krokowego w Polsce i na całym kontynencie europejskim powoduje, że stał się on jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych. Każdego roku diagnozuje się go u 18 tysięcy Polaków, a prognozy wskazują, że liczba ta będzie rosła. W odpowiedzi na tę sytuację, lekarze z Wrocławia rozpoczęli testowanie nowatorskiego programu mającego na celu wcześniejsze wykrywanie tej choroby.

Prognozy na rok 2040 sugerują, że liczba zachorowań wzrośnie do ponad 27 tysięcy rocznie. Ten niepokojący trend skłania do podjęcia działań prewencyjnych. Niestety, braki w polskim systemie ochrony zdrowia mogą dodatkowo pogorszyć sytuację pacjentów. Aby przeciwdziałać temu problemowi, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) podjęło decyzję o stanie na czele walki z rakiem prostaty.

W ramach projektu PRAISE-U, innowacyjnej inicjatywy mającej na celu wcześniejsze wykrywanie raka prostaty, DCOPiH współpracuje z 25 organizacjami z 12 krajów europejskich oraz Państwowym Zakładem Higieny. Wrocławska placówka ma za zadanie przeprowadzić testy nowego algorytmu przeznaczonego do wczesnego wykrywania raka prostaty podczas badań przesiewowych. Algorytm ten będzie stosowany nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy, a jego celem jest zmniejszenie śmiertelności spowodowanej tym nowotworem.