Dedykowany niezłomnym bohaterom, Pomnik Żołnierzy Niezłomnych z Wrocławia zaszczytnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, zdobywając dwa prestiżowe tytuły w konkursie CODAawards 2024. This competition honors the best artwork in public space. Konkurencję stanowiły dzieła sztuki z całego świata, jednak to właśnie Wrocławski monument zdominował kategorię „Public Spaces”, dodatkowo zgarniając główną nagrodę w głosowaniu internautów – „People’s Choice”.
Laureatem CODAawards zostaje najbardziej innowacyjne i fascynujące dzieło sztuki, które znalazło swoje miejsce w architekturze lub przestrzeni publicznej. Wrocławski monument wybił się na tle innych dzięki nowoczesnemu podejściu do formy oraz umiejętności skupienia wokół siebie różnorodnych środowisk i instytucji.
„To jest dzieło sztuki, które porzuca tradycyjny obraz heroicznych żołnierzy znanych z poprzednich pomników. Wywołuje ono intensywne uczucie smutku i lęku przed koszmarami wojny” – komentuje Ilene Shaw, dyrektorka wykonawcza NYCXDesign, założycielka i producentka pawilonu projektowego oraz dyrektorka generalna Shaw Co. Productions.
Wiodącą rolę w procesie stworzenia pomnika odegrało Centrum Historii Zajezdnia. To właśnie ta instytucja podjęła się edukacji społeczeństwa na temat tragicznych losów żołnierzy z okresu pierwszej i drugiej konspiracji.
„Ten pomnik to milczący świadek ofiary oddanej przez pokolenie powojenne, które nie mogło zaakceptować porządku narzuconego Polsce na szczytach sowieckich bagnetów. Często byli oni stawiani przed trudnym wyborem: skazani na więzienie, brutalne śledztwa, procesy polityczne kończące się najczęściej wyrokami śmierci lub dożywotnim więzieniem, albo walka i ukrywanie się w lasach”- podsumowuje dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.