Wariacja inwestycji związanych z infrastrukturą medyczną na Dolnym Śląsku osiąga nowy poziom, z rozpoczęciem konstrukcji największego w historii Dolnego Śląska wielofunkcyjnego szpitala onkologicznego we Wrocławiu, projektu, który ma pochłonąć ponad miliard złotych. Wydarzenie to zostało oficjalnie zapoczątkowane w dniu poniedziałkowym, kiedy to wprowadzono kamień węgielny pod tę monumentalną inwestycję.
We Wrocławiu, przy ulicy Kosmonautów, rozpoczyna swój byt Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny. Będzie to miejsce, gdzie trzy jednostki lecznicze – Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, które połączyły siły w 2021 roku – będą funkcjonować pod jednym dachem, pod szyldem DCOPiH. Do oferty szpitala dołączy także pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.
Projekt jest finansowany z różnych źródeł, w tym od samorządu województwa dolnośląskiego, budżetu krajowego, a także z funduszy własnych DCOPiH.
Poniedziałkowa ceremonia wprowadzenia kamienia węgielnego pod tę inwestycję była okazją do wyrażenia uwagi na jej znaczenie. Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, podkreślił, że konstrukcja nowego szpitala onkologicznego stanowi największą inwestycję w infrastrukturę medyczną w historii Dolnego Śląska.
„Budowa szpitala sama w sobie kosztuje ponad miliard złotych, a całość projektu, obejmująca również wyposażenie placówki, według naszych szacunków, wyniesie 1,5 mld zł”, stwierdził Marszałek. Poinformował również o wsparciu finansowym z budżetu państwa, które wynosi 550 mln złotych na budowę szpitala.
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który był obecny na ceremonii, zwrócił uwagę na fakt, że nowotwory są chorobą cywilizacyjną XXI wieku.