Nowe trendy w mobilności miejskiej: Wrocławianie coraz częściej rezygnowali z podróżowania samochodem

Wrocław, znany za swoją dynamiczną infrastrukturę transportową, ulega nieustannym zmianom. Jak wynika z najnowszych badań, mieszkańcy coraz chętniej decydują się na alternatywne metody przemieszczania się. Doświadczamy tu ewidentnej zmiany – po raz pierwszy odsetek podróży zrealizowanych za pomocą samochodów spadł poniżej 40%. Ludzie coraz częściej preferują przemieszczanie się piechotą, co sugeruje, że większość ich podstawowych potrzeb jest zaspokajana w obrębie własnych miejsc zamieszkania.

Wnioski te płyną z Kompleksowych Badań Ruchu (KBR), które zostały przeprowadzone na terenie Wrocławia i dziewięciu sąsiednich gmin: Czernicy, Długołęki, Kąty Wrocławskie, Kobierzycach, Miękini, Obornikach Śląskich, Siechnicach, Wiszni Małej i Żórawinie. Obszar ten zamieszkuje szacunkowo ponad milion osób. Badania obejmowały ankiety przeprowadzane w gospodarstwach domowych oraz pomiary różnego rodzaju ruchu miejskiego.

Prace badawcze rozpoczęły się w marcu 2024 roku i trwały do czerwca tego samego roku. Każda podróż, podczas której osoba przemieszczała się na odległość co najmniej 100 metrów, była brana pod uwagę. Ankietowane były ponad 4 tysiące domostw, a w sumie zebrało się dane od ponad 10,5 tysiąca osób w wieku 6 lat i więcej. Dodatkowo, przeprowadzono pomiary ruchu samochodowego w 244 punktach, ruchu rowerowego w 43 lokalizacjach oraz liczby pasażerów na 500 przystankach komunikacji miejskiej, dworcach, stacjach i lotnisku.

„Zebrane dane pozwolą nam zrozumieć, jak mieszkańcy Wrocławia i okolicznych gmin organizują swoje codzienne podróże. Na tej podstawie będziemy mogli sformułować wnioski i zaproponować innowacyjne rozwiązania transportowe, które zaspokoją rzeczywiste potrzeby mieszkańców” – komentuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.