Wrocławscy naukowcy wysyłają grzyby w kosmos

Ciekawy projekt naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego. Chcą wyhodować grzyby… w kosmosie

Wrocławscy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego przeprowadzają właśnie bardzo ciekawe badania. Chcą sprawdzić, czy grzyby przeżyją w kosmosie. Jeżeli grzyby w kosmosie przeżyją, jest szansa na przetrwanie także innych organizmów.

Kosmiczne grzyby wrocławskich naukowców

Profesor Krzysztof Matkowski z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego wyjaśnia, że to bardzo przydatne badania. Sprawdzając, jak zachowają się grzyby w stanie nieważkości poznamy możliwości rozwoju także większych organizmów.

Podczas eksperymentu wrocławscy naukowcy wykorzystali grzyby z gatunku Fusarium colmorum. Grzyby dostały się na orbitę przy pomocy nano-satelity. Niewielki pojazd kosmiczny powstał przy udziale między innymi Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego, SatRevolution i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej przy Państwowej Akademii Nauk. Tak szeroki zespół ekspertów z różnych dziedzin okazał się konieczny do tego eksperymentu.

Kamery sprawdzą wyniki badania

Hodowla grzybów w nano-satelicie posiada zestaw kamer. Dzięki nim naukowcy będą miel obraz tego, jak grzyby poradziły sobie w kosmosie. Dlaczego naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wysłali akurat takie grzyby w kosmosie? Rozmnażają się dość szybko i posiadają strukturę ułatwiającą ich obserwację.

Naukowcy twierdzą także, że grzyby są podstawową częścią każdego ekosystemu. To one odpowiadają za prawidłowy obieg wody i substancji odżywczych w naturze. Odpowiadają także za rozkład materii i transportowanie jej w inne miejsca. Kosmiczne grzyby mogłyby więc okazać się przydatne przy kolejnych badaniach w przestrzeni pozaziemskiej.

Zobacz artykuły o satelitach w kosmosie: