Doskwiera Ci niska samoocena? Sprawdź, jak może Ci pomóc psychoterapeuta!

Niska samoocena sprawia, że nie żyjemy w pełni i nie realizujemy swojego potencjału. Bardzo często hamuje nasz rozwój. Sprawdź, jak może Ci pomóc psychoterapeuta!

Jak niska samoocena oddala nas od satysfakcjonującego życia?

Kiedy mamy niskie poczucie własnej wartości, nierzadko wybieramy status quo, który nas nie zadowala. Nie wierzymy bowiem, że zasługujemy na coś lepszego. W rezultacie tkwimy w miejscu i oddalamy się od życia, które by nas satysfakcjonowało. Psychoterapeuta w gabinecie Empatio wspomoże Twoją pracę nad samooceną. Udzieli Ci cennych wskazówek, dzięki którym spojrzysz na siebie z nowej perspektywy. Sesje ze specjalistą odbywają się w życzliwej atmosferze, która opiera się na szacunku i zaufaniu. 

 

Po czym rozpoznać, że doskwiera Ci niska samoocena? Objawy niskiego poczucia własnej wartości

Niska samoocena manifestuje się na różne sposoby. Niektóre symptomy łatwo rozpoznać, a inne często mylimy z altruizmem, prawdziwą miłością i nieśmiałością. Jakie są najczęstsze objawy niskiego poczucia własnej wartości?

  1. Niezabieranie zdania – osoba, która ma niską samoocenę, rzadko wyraża swoje stanowisko. Dotyczy to także spraw, które są dla niej ważne. Niekiedy milczy, bo boi się ośmieszenia. Zdarza się również, że swoje opinie zachowuje dla siebie, bo nie wierzy, że ktokolwiek weźmie je pod uwagę. Nie zabierając zdania, nie daje sobie szansy, aby przekonać się, jak inni zareagowaliby na jej stanowisko.
  2. Uległość – niskie poczucie własnej wartości sprawia, że niekiedy zgadzamy się na wszystko w imię relacji. Postanawiamy pomóc koleżance w opiece nad dzieckiem, choć odczuwamy ogromne zmęczenie. W pracy bierzemy na siebie więcej obowiązków, które nas przeciążają. Nie odmawiamy partnerowi wspólnego wyjścia do klubu, chociaż wiemy, że przyjdzie nam “odchorować” przebywanie w hałaśliwym miejscu. Boimy się, że nasze “nie” zakończy relację, na której nam zależy. Nie wierzymy, że inni mogą nas lubić za to, kim jesteśmy. Usiłujemy się “wkupić” w ich łaski poprzez ciągłe dostosowywanie się do ich oczekiwań.
  3. Wykonywanie pracy poniżej naszych możliwości – niska samoocena ogranicza nasz rozwój i nie pozwala na sięganie po to, czego pragniemy. Mimo że mamy umiejętności i kompetencje, aby piastować wyższe stanowisko, nie próbujemy zabiegać o awans. To także sytuacja, w której zajmujemy się pracą fizyczną, choć ukończyliśmy studia i moglibyśmy rozejrzeć się za czymś zgodnym z profilem wykształcenia. 
  4. Nieumiejętność proszenia o podwyżkę – osobom o niskim poczuciu własnej wartości często doskwiera niska pensja. Choć zarobki z trudem pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, nie poruszają tego tematu z przełożonym. Zakładają, że w konfrontacji z nim i tak polegną. Szef nie da im podwyżki, bo nie będą potrafili przedstawić merytorycznych argumentów. Może też się na nich zdenerwować i zwolnić ich z pracy. 
  5. Wchodzenie w toksyczne związki i tkwienie w nich – uważamy, że spotkało nas wielkie szczęście, że ktoś w ogóle zwrócił na nas uwagę. Teraz zabiegamy o jego przychylność, nadużywając siebie i godząc się na złe traktowanie, bo inaczej grozi nam samotność. Nie wierzymy, że ktoś mógłby nas szczerze pokochać i okazywać szacunek. 
  6. Niewyrażanie swoich potrzeb – swoje oczekiwania postrzegamy jako nieważne. Nie chcemy nikomu zawracać głowy i się naprzykrzać. W gruncie rzeczy nie wierzymy, że ktoś mógłby pozytywnie zareagować i zaspokoić nasze potrzeby.
  7. Problemy ze stawianiem granic – niskie poczucie własnej wartości utrudnia nam dbanie o siebie. W rezultacie zgadzamy się na to, aby ktoś nas wykorzystywał. Każdy z nas sam odpowiada za swoje granice, dlatego warto nauczyć się je wyznaczać w jasny sposób. 
  8. Rezygnacja z marzeń i studiów – niektórzy nawet nie próbują rozwijać swoich talentów, bo zakładają, że ich starania są z góry skazane na niepowodzenie. Nie poradzą sobie podczas egzaminów i tylko zmarnują czas. Utrudnia im to rozwijanie skrzydeł i podążanie w wybranym przez siebie kierunku.
  9. Nadmiarowa zazdrość w związku – odczuwamy ją, choć partner nie daje ku temu żadnych powodów. Drzemie w nas poczucie bycia gorszym, dlatego uważamy, że nie zasługujemy na jego miłość. Sądzimy, że gdy na horyzoncie pojawi się ktoś ciekawszy, zostaniemy porzuceni. Próbujemy temu zapobiec, wszczynając awantury o przyjaźnie i znajomości naszego partnera/partnerki.
  10. Lęk przed odrzuceniem – niska samoocena sprawia, że nie czujemy się wartościowi. Samych siebie postrzegamy negatywnie, dlatego nie wierzymy, że ktoś mógłby się nami zainteresować. W rezultacie unikamy bliskich znajomości, bo zakładamy, że i tak zakończą się niepowodzeniem. Ewentualnie nawiązujemy przyjaźnie i relacje romantyczne, ale ciągle dostosowujemy się do innych, aby nie stracić ich zainteresowania. 

 

 

Niska samoocena sprawia, że często nie wykorzystujemy pełni swoich możliwości i nie rozwijamy swoich talentów.

Przyczyny niskiej samooceny

Dlaczego niektórzy mają adekwatną i stabilną samoocenę, a innym dokucza niskie poczucie własnej wartości? Kształtują nas różne wydarzenia, które stają się naszym udziałem. Niektóre dodają wiatru w nasze skrzydła, a inne je podcinają. Poniżej wymieniono najczęstsze przyczyny niskiej samooceny.

  1. Brak dostępności emocjonalnej rodzica lub nieadekwatne reagowanie na nasze potrzeby – gdy opiekun nie okazuje nam należytego zainteresowania, czujemy się niegodni uwagi. Doświadczenia z pierwszych lat życia stanowią dla nas swego rodzaju matrycę dla kolejnych relacji międzyludzkich. Czasem wzorzec, którym się posługujemy, jest zniekształcony, ale nie mamy innego, który lepiej oddawałby rzeczywistość.
  2. Rodzice naruszający nasze granice – postawa nie zawsze wynika ze złej woli opiekunów. Wierzą oni, że postępują właściwie. Np. zmuszają nas do pocałowania babci lub cioci, noszenia drapiącego swetra czy spożywania ciężkostrawnej zupy grzybowej w imię wigilijnej tradycji. Te pozorne drobnostki mogły zostać przez nas zakodowane jako oznaka, że nikt nie liczy się z naszymi potrzebami. Dobre relacje z innymi wymagają z naszej strony dostosowywania się do ich oczekiwań. Inaczej spotkamy się z odrzuceniem lub sprawimy przykrość bliskiej nam osobie.
  3. Karzący rodzic – zdarza się, że do rozwoju niskiej samooceny przyczynia się ktoś z rodziny, kto chce nas zmotywować do rozwoju. Gdy przynosimy ze szkoły gorszą ocenę, okazuje nam jawne niezadowolenie. Uczymy się, że miłość ma charakter warunkowy i zyskujemy ją, spełniając cudze oczekiwania.
  4. Krytyczne uwagi rodziców, nauczycieli i rówieśników – jeśli ktoś powtarzał nam w dzieciństwie, że jesteśmy niezdarni, wyglądamy niedbale etc., to mocno w to wierzymy. Nie poddajemy w wątpliwość słów, które wypowiedziała mama czy babcia, bo te bliskie osoby postrzegamy jako autorytety. Nie bierzemy pod uwagę, że ich opinie mogły być przesadzone i nieadekwatne do sytuacji. 
  5. Przemoc w rodzinie lub w poprzednim związku – kiedy padamy jej ofiarami, zaczynamy wierzyć, że zasługujemy na złe traktowanie. Może naprawdę jesteśmy niegrzeczni, nie dbamy o dom, nie umiemy się właściwie zachować? Wybielamy sprawcę przemocy, a samych siebie stawiamy w pozycji winnego. Przemoc podkopuje poczucie własnej wartości i sprawia, że nawet po wyjściu z jej cyklu potrzebujemy dużo czasu na powrót do równowagi emocjonalnej. 

 

 

Niska samoocena często kształtuje się wskutek zaniedbywania potrzeb dziecka przez jego rodziców.

Jak wzmocnić samoocenę? Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to rozmowa z wykwalifikowanym specjalistą, która stanowi wsparcie dla klienta i prowadzi do poprawy jego dobrostanu. Opiera się na wykorzystaniu różnych technik o potwierdzonej skuteczności. Każdy psychoterapeuta używa odmiennych narzędzi, które pochodzą z nurtu, w jakim się specjalizuje. Mają jednak taki sam cel – podnieść jakość życia klienta.

 

Psychoterapeuta w gabinecie Empatio to doświadczony specjalista, któremu możesz powierzyć swoje trudności, gdyż obowiązuje go całkowita dyskrecja. Podczas sesji okaże Ci troskę i zrozumienie. Dobra relacja terapeutyczna stanowi jeden z czynników sprzyjających zmianie. Od niej zależy nasze zaufanie, które jest potrzebne nie tylko do pełnego otwarcia się, ale też zaangażowania w zadania rekomendowane przez specjalistę. Jeśli doskwiera Ci niska samoocena, umów się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie Empatio. Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian w swoim życiu 🙂

 

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/