Maj z Muzyką Dawną w tym roku jesienią

To będzie już 30 edycja festiwalu Maj z Muzyką Dawną. Co prawda maj już za nami, ale w tym roku wydarzenie wyjątkowo zostało przeniesione właśnie na wrzesień. Już za dwa dni nastąpi jego rozpoczęcie – przyjrzyjmy się szczegółom!

Historia i zamysł festiwalu

Warto zauważyć, że Maj z Muzyką Dawną to jedyny taki międzynarodowy festiwal w Polsce. Organizowany jest od 1992 roku. Głównym celem wydarzenia jest promowanie muzyki z minionych epok – zaczynając od średniowiecza, a kończąc na baroku. Utwory wykonywane są przede wszystkim na oryginalnych instrumentach pochodzących z dawnych lat.

W festiwalu co roku biorą udział profesjonalni artyści z całego świata, ale również zapraszane są zespoły dziecięce, młodzieżowe czy studenckie. Również lokalizacja festiwalu nigdy nie jest przypadkowa – zawsze wybierane są miejsca, które korespondują z prezentowaną muzyką. Dzięki temu tworzy się niesamowity klimat, pozwalający przenieść się słuchaczom do danego wieku.

Kiedy i gdzie?

Festiwal rozpocznie się 22 września i potrwa aż do 15 października. W tym czasie będzie miała miejsce cała masa wyjątkowych koncertów. Jubileuszową edycję wydarzenia rozpocznie występ Aleksandry Kubas-Kruk. To wrocławska sopranistka, koncertująca między innymi w teatrze Wielkim oraz wielu innych teatrach operowych w całej Europie. Wykonane zostaną arie operowe Haendla. Poza tym wystąpi również Ligia Nowak w koncercie B-dur na harfę oraz Orkiestra Leopoldinum, prowadzona przez Andrzeja Kosendiaka.

W trakcie całego festiwalu odbędą się między innymi koncerty barokowej muzyki angielskiej i włoskiej, a także występy gruzińskich artystów na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy Dolnym Śląskiem i Adżarią.

Koncert otwarcia odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce między innymi w kościele św. Antoniego przy ul. św. Antoniego 30, kościele św. Michała przy ul. Prusa 78 oraz w ratuszu miejskim. Więcej informacji na temat wydarzenia i jego szczegółowy harmonogram znajdziemy pod tym adresem, na stronie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.