Jest zgoda na powstanie nowoczesnego ośrodka sportowego dla Wrocławia i piłkarzy Śląska

Piłkarze WKS Śląska Wrocław będą trenować w nowoczesnym ośrodku

Jedenaście boisk, sala do ćwiczeń i szkoła z internatem. Piłkarski WKS Śląsk Wrocław będzie miał świetne warunki do trenowania!

Inwestycja za 80 milionów złotych. Piłkarze dostaną centrum treningowe na najwyższym poziomie.

Wrocław jest miastem, które sporo inwestuje w sport. Wystarczy spojrzeć na nowoczesny Stadion Miejski, wyremontowany Stadion Olimpijski i liczne mniejsze obiekty sportowe.

Teraz zapadła decyzja o budowie wartego osiemdziesiąt milionów złotych wielkiego centrum sportowego. W jego skład wejdzie kilkanaście boisk piłkarskich o różnych rozmiarach i nawierzchniach. Jedno z nich będzie zadaszone, co umożliwi trenowanie nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych oraz zimą. Ponadto w centrum sportowym znajdą się siłownie i szkoła sportowa z internatem. Szkoła Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu stanie się zapewne kuźnią przyszłych talentów, nie tylko piłkarskich.

Ten nowoczesny obiekt zostanie także wykorzystany przez najbardziej rozpoznawalny wrocławski klub sportowy. Mowa oczywiście o WKS Śląsku Wrocław, a właściwie jego piłkarskiej sekcji. Od czasu powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej Śląsk świetnie sobie w niej radzi, co zaowocowało między innymi Mistrzostwem Polski w 2012 roku. Klub zdołał też rozegrać trochę meczów w eliminacjach do europejskich pucharów, jednak bez powodzenia i awansu do fazy grupowej.

Wrocławianie od wielu lat czekali na start budowy tego ośrodka

Nie od dziś we Wrocławiu słychać glosy o potrzebie powstania takiego ośrodka. Problemem zawsze były finanse – ani klubu, ani miasta nie było stać na taki wydatek. Rozwiązaniem stał się udział w jednym z rządowych programów – w ten sposób klub i miasto uzyskali finansowanie. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczy na wrocławski ośrodek środki w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu„.

Jak zapewnia Prezydent Wrocławia, ośrodek nie ma być przeznaczony wyłącznie dla zawodowych piłkarzy i innych sportowców. Jacek Sutryk obiecał mieszkańcom miasta, że teren ośrodka i część jego funkcjonalności będzie dostępny publicznie – dla wszystkich.  Prezydent dodał, że obiekt będzie równie nowoczesny i funkcjonalny, jak najlepsze europejskie i światowe centra treningowe poważnych drużyn sportowych.

Przedstawiciele klubu nie kryją zadowolenia

Piotr Waśniewski, który pełni funkcję Prezesa piłkarskiego Śląska Wrocław jest zadowolony z takiego przebiegu zdarzeń. W kilku wypowiedziach wskazał na to, że taki ośrodek znacznie przyspieszy rozwój akademii szkoleniowej działającej przy klubie. To także sporo korzyści dla samych piłkarzy pierwszej drużyny.

Działania Urzędu Miasta Wrocławia oraz klubu – Śląska Wrocław – już niejednokrotnie pokazywały, że duży nacisk kładą na prospołeczny aspekt swoich działań. Wystarczy wspomnieć między innymi o niedawnym rozpoczęciu naboru dziewczynek do piłkarskiej szkółki Śląska, czy liczne turnieje organizowane przez klub dla amatorów. Miasto także często umożliwia swoim mieszkańcom, płacącym podatki we Wrocławiu, darmowy wstęp na mecze Śląska.