Wrocław często nazywany jest miastem stu mostów. Nie mija się to dużo z prawdą! Aktualnie w mieście znajduje się około 130 mostów. Dokładna liczba zależna jest od szacunków – jedni wliczają do tej imponującej liczby niewielkie kładki czy mosty kolejowe, inni ich w tym kontekście nie uznają. Co ciekawe, przed wojną liczba mostów wynosiła aż 303 obiekty! Dziś przyjrzymy się jednemu z nich.
Most Grunwaldzki – charakterystyka
Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych jest Most Grunwaldzki, umiejscowiony nad rzeką Odrą. Powstał w 1910 roku w ramach połączenia centrum miasta z jego wschodnią częścią. Jest to most wiszący o konstrukcji stalowej i wysokości około 20 metrów. Jego długość to 112,5 metra, a całkowita szerokość – 18 metrów. Pierwotnie funkcjonował pod nazwą Most Cesarski, następnie został Mostem Wolności (1919). Po objęciu władzy przez Adolfa Hitlera przywrócono mu pierwszą nazwę, a Mostem Grunwaldzkim jest od roku 1947.
Legenda o domniemanym samobójstwie
Wielu znana jest legenda o samobójstwie architekta mostu. Niedługo przed otwarciem mostu główny architekt miał dopatrzyć się błędów w obliczeniach dotyczących konstrukcji. Według niego okazało się, że most nie będzie w stanie utrzymać takiego ciężaru ludzi, jaki do tej pory przewidywano. Jako że nikt inny w znalezione błędy nie wierzył, architekt powiesił się w przeddzień otwarcia mostu. Nie jest to jednak prawda. Głównym architektem mostu był Richard Plüddemann. Projekt Mostu Grunwaldzkiego miał być jego ostatnim, jako że był już po 60 roku życia, a jego stan zdrowia pozostawiał wiele do życzenia. Architekt rzeczywiście zmarł niedługo przed otwarciem mostu, jednak był to wynik choroby.