Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Już 3 września rozpocznie się Miedzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Jest to jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w całej Europie. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia będzie „przekraczanie granic”.

Historia festiwalu

Historia festiwalu sięga roku 1966, kiedy to odbył się po raz pierwszy. Andrzej Markowski, założyciel przedsięwzięcia był kompozytorem i dyrygentem, a także od 1965 roku dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej. Pełnił on funkcję dyrektora festiwalu przez aż 11 lat. W latach 1978 – 1996 tę rolę sprawował dyrygent Tadeusz Strugała, który wprowadził do wydarzenia wiele nowości. Pojawiły się wtedy między innymi muzyka etniczna, projekcje filmów muzycznych czy kursy interpretacji muzyki oratoryjnej. W 1996 roku organizatorem została Państwowa Instytucja Kultury „Wratislavia Cantans”, która w 2014 połączyła się z Filharmonią Wrocławską. Owocem tej współpracy jest wspólna instytucja kultury Narodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego. Od tego czasu jest to organizator festiwalu. Dyrektorem festiwalu jest obecnie włoski dyrygent i instrumentalista Giovanni Antonini.

Tegoroczona edycja

Podczas tegorocznej edycji festiwalu motywem przewodnim będzie przekraczanie granic. W związku z tym, swoją twórczość zaprezentują kompozytorzy odważni i bezkompromisowi. Przełamują oni wszelkie konwencje i schematy, łącząc ze sobą różne gatunki i style muzyczne.

Artyści z całego świata zaprezentują swoje własne postrzeganie przekraczania granic, w różnych aspektach życia. Jak wypowiedział się Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny wydarzenia:

Podczas koncertu inauguracyjnego – z udziałem znakomitej mezzosopranistki Magdaleny Koženy i NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Duncana Warda – przyjrzymy się związkom pomiędzy muzyką określaną mianem „klasycznej” a muzyką ludową. Inny aspekt przekraczania granic podjęty zostanie podczas dwóch kolejnych koncertów, podczas których zabrzmi Werther Gaetana Pugnaniego oraz Pierrot lunaire Arnolda Schönberga. Myślą przewodnią obu utworów jest relacja pomiędzy słowem mówionym a muzyką. (…) Giulio Prandi i Coro e Orchestra Ghislieri z Pawii wykonają dzieła epoki późnego baroku. Z kolei koncert pod batutą Pedra Memelsdorffa będzie wynikiem badań prowadzonych przez tego artystę nad muzyką wykonywaną w XVIII wieku na Haiti, będącym wówczas kolonią francuską.

Poza koncertami w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, odbędą się one również w innych miastach na Dolnym Śląsku  – między innymi w Legnicy, Krotoszynie, Bolesławcu i Strzegomiu. Festiwal potrwa do 12 września. Bilety i więcej informacji dostępne na stronie festiwalu.