Ogród Japoński

Ogród Japoński to miejsce często uczęszczane zarówno przez turystów jak i mieszkańców Wrocławia. Niezależnie od tego czy mamy wiosnę, lato czy jesień – to zawsze dobry pomysł na przyjemny spacer!

Lokalizacja i historia obiektu

Ogród znajduje się w Parku Szczytnickim, tuż przy słynnej Hali Stulecia. To jedyna pozostałość po Wystawie Ogrodniczej  z 1913 roku. Stworzenie ogrodu trwało niemal 4 lata. Zaprojektował go hrabia Fritz von Hochberg, dyplomata i entuzjasta kultury japońskiej. Udział w projekcie miał również Arai Mankichi, japoński ogrodnik.

Po zakończeniu wystawy część elementów ogrodu, między innymi oryginalne elementy kamienne, zostały z niego wywiezione. Dopiero w 1996 roku rozpoczęto prace nad upiększeniem kompleksu, w co zaangażowani byli specjaliści z Japonii. Projektantom zależało na tym, aby przywrócić prawdziwy japoński charakter, z zachowaniem wszelkich zasad tamtejszej sztuki projektowania ogrodów – każdy obiekt ma swoje własne, przemyślane miejsce.

Niestety, w 1997 roku podczas tak zwanej powodzi stulecia, ogród przez ponad trzy tygodnie znajdował się pod wodą. W związku ze skalą zniszczeń, pod koniec 1999 roku rozpoczęto kolejną renowację, która okazała się konieczna.

Fauna i flora

W ogrodzie zgromadzono do dziś niemal 100 gatunków roślin azjatyckich, w tym około 40 pochodzenia japońskiego. Część z nich poddawana jest zabiegom formującym, co daje niesamowite efekty wizualne. Południowa część ogrodu nawiązuje do typowych dla Japonii przydomowych ogrodów. Znajduje się tam pawilon, po japońsku nazywany „Sukiya”, zbudowany w stylu architektonicznym o tej samej nazwie. Opiera się on na prostocie i naturalności, które harmonizują z otoczeniem. W stawie pływają za to duże i kolorowe karpie koi, również charakterystyczne dla tego kraju.

Godziny otwarcia

Ogród otwarty jest zwykle od początku kwietnia do końca października w godzinach 09:00 – 19:00. Bilet wstępu można zakupić bezpośrednio w kasie Ogrodu Japońskiego. W ofercie znajdują się bilety jednorazowe (10 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy), bilety na 10 wejść lub rodzinne, a także specjalne, przeznaczone dla fotografów i filmowców. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie ogrodu.