Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza stanowi najnowszą część Ossolineum, czyli polskiego instytutu naukowego i kulturalnego we Wrocławiu. Funkcjonuje od 2016 roku w kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku. Miejsce to łączy przeszłość z przyszłością. Wystawy przedstawiają często dzieła sprzed lat, a przy tym muzeum korzysta z efektów multimedialnych, nadając temu miejscu charakter wyjątkowy. Gdy pogoda za oknem nie dopisuje, to z pewnością dobra okazja, aby sprawdzić to na własne oczy!

Wystawy stałe – Rękopis „Pana Tadeusza” oraz Misja: Polska

W muzeum znajdziemy dwie wystawy stałe, które dostępne są przez cały rok. Pierwszą z nich jest Rękopis „Pana Tadeusza”. To aż 10 sal ekspozycyjnych, w których poznamy inspiracje i historię powstania dzieła autorstwa Adama Mickiewicza. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest sam rękopis, który stanowi zabytek polskiej kultury.

Misja: Polska opowiada o pokoleniu, które dorastało w okresie przedwojennym, a w 1939 roku było zmuszone do walki o niepodległy kraj. Autentyczności dodają bogate zbiory dokumentów i dzieł sztuki. Zostały one przekazane Ossolineum przez Władysława Bartoszewskiego oraz Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którzy uczestniczyli w pisaniu tej historii.

Wystawy czasowe

„Stany osobne” to jedna z wystaw czasowych, które możemy teraz obejrzeć w muzeum. Fotografie autorstwa duetu Artistic Punks – Julii i Freda Abramovów, mają na celu uświadamianie, jakie odczucia i stany towarzyszą osobom doświadczającym kryzysu psychicznego. Autorom zależało na tym, aby wzbudzić w widzach empatię i nakierować na to, jak można udzielić pomocy osobie, która tego potrzebuje.

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki powstała wystawa ilustracji autorstwa Józefa Wilkonia. Dzieła przedstawiają sceny z „Pana Tadeusza” i powstały w latach 60. i 70. XX wieku. Wykorzystywane były między innymi w kilku wydaniach powieści. Ekspozycja ta ma zachęcić przede wszystkim młodzież do zainteresowania się epopeją narodową.

Obie wystawy czasowe możemy zobaczyć jeszcze tylko do 29 sierpnia 2021 roku.