Poznaliśmy wyniki dwóch konkursów, które dotyczą ochrony i renowacji dolnośląskich zabytków. Jedna z nich pochodzi od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, druga – od Konserwatora zabytków.
Nagroda „Samorząd dla dziedzictwa” trafiła do Głogowa
Coroczna nagroda „Samorząd dla dziedzictwa” w tym roku wręczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,. Nagroda rozdawana jest w kilku kategoriach. Dolnośląski Głogów zwyciężył zatem w jednej z nich, dotyczących dużych i średnich gmin miejskich. Leżący w północnej części województwa dolnośląskiego Głogów przekonał jurorów bardzo dobrymi działaniami wzmacniającymi lokalną społeczność, a także dbałością o regularne renowacje zabytków.
Należą do nich między innymi tereny położone nad rzeką, zabudowania warowne miasta (kiedyś było prawdziwą fortecą), a także ruiny najstarszych zabytków. Szczególnie istotne okazało się to, że głogowscy urzędnicy zadbali także o nadanie rewitalizowanym zabytkom nowych funkcji – między innymi edukacyjnych.
W konkursie „Zabytek zadbany” wystartowało 136 miejsc
Generalny Konserwator Zabytków, działający przy MKiDN w tym roku wybierał spośród 136 zabytków, a nagrodę otrzymało finalnie 21 z nich. Wśród nagrodzonych znalazło się Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy w Świeradowie Zdrój. Nazwane „Stacją Kultury’ znajduje się na terenie zabytkowego i wyremontowanego dworca kolejowego.
W konkursie „Zabytek zadbany” doceniono to, jak wiele zmian powstało w tym miejscu. W starym budynku znalazło się miejsce na salę widowiskową i efektowną makietę starodawnej linii kolejowej.
Więcej informacji o głogowskim Dworcu Kolejowym w Głogowie znajdziesz także w tym artykule.
Historia tego konkursu sięga 1975 roku. Nagroda ma na celu wyróżnienie ciekawych projektów, które są przydatne dla lokalnych społeczności.