Wyższe mandaty dla pieszych

Nie tylko kierowcy samochodów mogą teraz otrzymać wysoki mandat. Nowy taryfikator obejmuje także pieszych i rowerzystów!

Od 1 stycznia 2022 wzrosła wysokość mandatów. W mediach pojawiło się sporo informacji o karach w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Nowe stawki mandatów obejmują jednak także pieszych i rowerzystów, pojawiły się też nowe przepisy, które warto znać.

Nie tylko wrocławscy kierowcy narażeni na wysokie mandaty

Wraz z początkiem roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Kierowcy za największe przewinienia mogą dostać kary nawet w wysokości ponad 2500 złotych. Taka wysokość mandatu dotyczy największych drogowych wykroczeń:

  • przekroczenie prędkości o ponad 70km/h;
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu;
  • jazda na czerwonym świetle;
  • jazda pod wpływem alkoholu.

Inne wykroczenia także są sporo drożej wycenione, niż miało to miejsce przed wejściem przepisów w życie. Przez kilka dni na drogach rzeczywiście było dość spokojnie. Dziś – po niemal 3 tygodniach obowiązywania przepisów – sporo kierowców wróciło do starych nawyków i znów są piratami drogowymi.

Nowe wysokości mandatów dla pieszych

Od 1 stycznia 2022 roku także piesi zostali objęci mandatami. Za wiele wykroczeń grozi niska kara – 50 złotych, choć są też takie wycenione przez prawodawcę na 2500 złotych.

Najwyższy mandat grozi pieszemu, który mimo opuszczonych zapór (szlabanów) wejdzie na tory. Dotyczy to też sytuacji, w której szlaban się opuszcza lub migają światła ostrzegawcze przed torami. W tej sytuacji mandat wynosi aż dwa i pół tysiąca złotych. Taka sama kara grozi podczas jazdy po ulicy urządzeniem usprawniającym ruch (rower, hulajnoga) w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających – 2500 zł.

Piesi powinni unikać korzystania z telefonów komórkowych podczas przejścia przez jezdnię (także korzystając z pasów). Grozi za to mandat w wysokości 300 złotych.

Pieszy powinien poruszać się chodnikiem, ścieżką dla pieszych lub poboczem. W przeciwnym razie może dostać mandat 50 złotych. Takim sam grozi, jeżeli pieszy nie porusza się lewą stroną jezdni (jeśli nie ma chodnika). Piesi w grupie powinni się poruszać jeden za drugim – w przeciwnym wypadku także są narażeni na mandat w wysokości 50 złotych.

Po zmroku pieszy powinien posiadać elementy odblaskowe, widoczne la innych uczestników ruchu. Gdy ich nie ma – mandat to 100 złotych. Za wejście bezpośrednio przed jadący samochód – na przejściu dla pieszych – pieszemu grozi 150 złotych. 200 złotych to kara, gdy pieszy zrobi to w inny miejscu, niż przejście dla pieszych.

Kary dla pieszych mają zwiększyć ich bezpieczeństwo

Piesi powinni zachować ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę. Nie powinni tego robić wychodząc zza przeszkody, która utrudnia widoczność. Grozi za to kara  w wysokości 200 złotych.

Prawodawca ustalił nowe wysokości mandatów dla pieszych, ale także dla osób używających urządzenia wspomagające ruch. Chodzi między innymi o hulajnogi. Korzystając z tych urządzeń na chodniku należy dostosować prędkość do pieszych. W innym wypadku grozi kara do 200 złotych. Trzeba także ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im swobodnego ruchu – w przeciwnym wypadku karą jest 200 złotych.

Tak jak w przypadku kierujących samochodami, wysokie kary grożą za kierowanie rowerem lub hulajnogą pod wpływem alkoholu. Gdy dzieje się to na ścieżce rowerowej – karą jest 200 złotych. Nietrzeźwy uczestnik ruchu na jezdni zapłaci natomiast nawet 2500 złotych.  Taki mandat otrzymał 40-latek z Biłgoraju, który w wydychanym powietrzu miał aż 2,5 promila alkoholu.