Ostrów Tumski: najstarsza część Wrocławia

Wrocław to naprawdę urocze miasto, które można zwiedzać godzinami. Nie sposób w kilka dni odkryć wszystkich jego uroków. W czasie wycieczek napotkamy na naprawdę cenne i stare zabytki o wielkim znaczeniu historycznym. Jednym z takich miejsc jest Ostrów Tumski i niezliczone zabytki znajdujące się na jego terenie. Zapraszamy na przegląd najważniejszych z nich.
 

Katedra św. Jana Chrzciciela

 
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny. Jest to czwarta z kolei katedra znajdująca się w tym miejscu. To najprawdopodobniej pierwsza gotycka świątynia w Polsce.
 
Jest niezwykle monumentalna i przepięknie zdobiona. Można ją zwiedzać lub udać się do niej na jedną z organizowanych tam Mszy Św.
 

Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja

 
Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja we Wrocławiu to gotycki kościół ceglany. Jest niezwykle wysoki, posiada dwukondygnacyjny układ wnętrza. Górny Kościół jest pod wezwaniem Św. Krzyża, dolny kościół — pod wezwaniem Św. Bartłomieja.
 

Muzeum Archidiecezjalne

 
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu zostało założone w 1898 roku. Jako jedno z najstarszych muzeów w Polsce posiada wiele cennych eksponatów. W jego bibliotekach znajduje się blisko pół tysiąca książek.
 
Muzeum nie jest jednak tylko miejscem przechowywania zabytków. Na jego terenie organizuje się również liczne wydarzenia kulturalne. Bardzo często odbywają się tu koncerty, występy chórów oraz obchody przeróżnych świąt kościelnych. W jego murach często goszczą również profesorowie i studenci, wygłaszając wykłady i dzieląc się swoją wiedzą. To także miejsce spotkań przewodników miejskich i terenowych zrzeszonych w Federacji Przewodników PTTK.
 
Odwiedzając Wrocław koniecznie odwiedźcie Ostrów Tumski i na własne oczy przekonajcie się, jak bardzo urokliwa jest to okolica. Spacer w tym rejonie na pewno będzie owocny i bardzo ciekawy.