Pałac Królewski nazywany również Pałacem Spaetgena jest przepiękną budowlą, która w swoim czasie wpłynęła na podwyższenie statusu miasta. Ten przepiękny barokowy pałac mieści dzisiaj muzea, których nie można ominąć, odwiedzając Wrocław. Poznaj historię tego pięknego budynku i poczuj klimat minionych lat.
Początki Pałacu Królewskiego
Początkowo Pałac był tylko obszerną rezydencją w stylu barokowym, która została zakupiona przez Heinricha Gottfrieda Spaetgen. Miejsce było na tyle piękne, że wpadło w oko samemu królowi Prus, Fryderykowi II. Budowla spodobała mu się do tego stopnia, że od razu po śmierci barona odkupił ją i uczynił z niej monarszą siedzibę, podnosząc tym samym rangę Wrocławia do miasta rezydencjonalnego.
Nie obyło się oczywiście bez przeróbek pałacu, który zyskał nowe elementy. Niestety nie wszystkie zachowały się do dzisiejszych czasów, jak chociażby dobudowane skrzydło, które zajmował sam król. Za czasów Fryderyka wnętrza utrzymywano w stylu rokoko i na pewno można powiedzieć, że były one w najwyższym stopniu luksusowe.
Dalsze losy Pałacu Królewskiego
W kolejnych latach Pałac przejmowali następni władcy. Każdy z nich wprowadzał tutaj swoje zmiany. Następca Fryderyka II zmienił styl części budynku na klasycystyczny, a Fryderyk III zdecydowanie postarał się o to, aby rezydencja nie była aż tak bogata. Słynął on bowiem z powściągliwości i skromności.
Te stosunkowo niewielkie zmiany były niczym w porównaniu do tego, co zrobił Fryderyk IV. To właśnie wtedy mała rezydencja zyskała nowe skrzydła i stała się prawdziwy gigantem. Nie wszystko zachowało się do dzisiejszych czasów. Ówczesny pałac rozciągał się do obecnego placu Wolności i prezentował dużo bardziej okazale niż dzisiaj.
Po bytowaniu tam władców pałac został przekazany miastu i otwierano tam kolejne muzea. W czasie II WŚ został w dużym stopniu zniszczony. Niestety nie udało się odbudować go w całości. Zachowana została najstarsza część Pałacu oraz dwa skrzydła.