Panorama Racławicka jest chyba najbardziej rozpoznawalnym obrazem w Polsce. Nie ma się co dziwić. Ogromny obraz i dopasowane do niego otoczenie robi naprawdę spore wrażenie. Odwiedzając Wrocław, nie sposób ominąć tego miejsca.
Podstawowe informacje o obrazie
Panorama Racławicka przedstawia zwycięstwo Polaków nad Rosjanami w bitwie pod Racławicami, która rozegrała się w 1794 roku. Obraz jest zdecydowanie dużych rozmiarów. Ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Rozpościera się w walcowatej sali, która jest oddziałem Muzeum Wrocławia.
Głównymi autorami dzieła są Jan Styka i Wojciech Kossak. Przy tak dużym obrazie nie sposób było jednak ukończyć pracę w dwie osoby. W sumie pracowało nad nim o wiele więcej artystów. Korzystali oni z opinii wielu ekspertów, a także historycznych źródeł. Wszystko po to, aby jak najlepiej oddać klimat bitwy i zwycięstwa. Obraz powstał na zamówienie radnych, którzy dziełem chcieli udekorować Powszechną Wystawę Krajową.
Całość prac trwała 9 miesięcy i początkowo obraz można było podziwiać we Lwowie. W Rotundzie możemy oglądać go od 1985 roku.
Panorama Racławicka to jedna z głównych atrakcji Wrocławia. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Niedawno została odrestaurowana, co jeszcze bardziej wpłynęło na ogólny odbiór dzieła. Połączenie elementów dekoracyjnych z obrazem, sprawie niesamowicie realne wrażenie.
Rotunda Panoramy Racławickiej
Rotundę zbudowano na potrzeby wystawiania ogromnego obrazu. Budowa Rotundy trwała długie lata. Koleje powstawania budynku są naprawdę ciekawe i zmieściłyby się z naprawdę opasłym tomie. Dość powiedzieć, że budowa wiele razy była przerywana, czy to przez protesty, czy ze względów politycznych.
Budowa została ukończona dopiero 14 czerwca 1985 roku. Zbudowana w nurcie brutalistycznym, który cechuje się surowością i mocno zarysowaną bryłą. Całość konstrukcji wzniesiona jest na podstawie betonowych słupów, które nadają charakterystyczny kształt budynkowi.