Pawilon Czterech Kopuł

W krajobrazie Wrocławia zdecydowanie wyróżnia się Pawilon Czterech Kopuł, urzekając swoją przepiękną architekturą. Miejsce jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej i jest miejscem, które warto chociaż raz odwiedzić. Przekonaj się, jak historia kryje się w tych murach.
 

Historia Pawilonu Czterech Kopuł

 
Budynek powstał w 1912 roku jako część kompleksu, który tworzy wraz z Halą Stulecia. Powstał w celu wystawienia ekspozycji historycznej, która miała upamiętniać odezwę Wilhelma III oraz tryumfu Prus nad Napoleonem pod Lipskiem. Od tego czasu był on wykorzystywany jako budynek wystawienniczy.
 
Sytuacja zmieniła się w 1953 roku, kiedy to budynek przeszedł w ręce Wytwórni Filmów Fabularnych. Dzięki temu we Wrocławiu mogło powstać wiele znakomitych filmów, między innymi Andrzeja Wajdy.
 
Od roku 2006 budynek był pod zarządem Muzeum Narodowego. Wpisano go na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Niestety był on w niezbyt dobrym stanie. Jego remont rozpoczęto w 2013 roku i trzy lata później otwarto tu Muzeum Sztuki Współczesnej, w którym wystawy możemy oglądać do dzisiaj.
 

Wystawa stała Pawilonu Czterech Kopuł

 
Wystawę stałą możemy oglądać w skrzydle wschodnim. Nosi ona tytuł „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”. Prezentowane dzieła poukładane są chronologicznie oraz tematycznie. Znajdziemy tu obrazy wybitnych twórców międzywojnia, obrazy z nurtu realizmu socjalistycznego oraz sztukę nowoczesną. Na wystawie znajdują się także obrazy związane z woja oraz Holokaustem.
Wystawy czasowe
 
Obecnie w skrzydle zachodnim możemy zobaczyć wystawę Ewy Kuryluk „Białe fałdy czasu”. W Pawilonie zagościły rekonstrukcje prac Kukryluk, które w większości są oparte o białe tkaniny, na których artystka tworzy różnorodne opowieści. Część prac jest wyraźnym odbicie świata wewnętrznego artystki. Są intymne, pełne ukrytych emocji i wrażeń. Nie można odmówić im lekkości i momentami mocnego przekazu.
 
Wystawę będziemy mogli podziwiać do 3 października tego roku.