Planowany strajk rolników: Wrocław zasypywany przez traktory i blokady drogowe

Protestujący rolnicy przygotowują się do sparaliżowania ruchu drogowego na Dolnym Śląsku. Planują to zrobić poprzez ustawienie setek traktorów na ponad 30 kluczowych dróg prowadzących do stolicy województwa, Wrocławia – w tym na alei Jana III Sobieskiego. Te działania stanowią część ogólnopolskiego protestu rolniczego, który ma rozpocząć się w piątek o godzinie 10 rano i potrwać do późnych godzin popołudniowych. W związku z planowanym protestem, policja zaleca kierowcom omijanie miejsc blokad i korzystanie z wyznaczonych objazdów.

Globalnie, protest obejmuje setki lokalizacji na terenie całego kraju. Na Dolnym Śląsku co najmniej 30 miejsc zostanie zakorkowanych przez rolnicze maszyny, włączając w to autostradę A4, wjazd na Autostradową Obwodnicę Wrocławia, najważniejsze skrzyżowania Wschodniej Obwodnicy Wrocławia oraz trasy S5, której fragment prowadzi z Poznania do Wrocławia. Dodatkowo blokowane będą drogi krajowe nr 94 od strony Środy Śląskiej i Oławy, droga nr 8 z Kłodzka do Wrocławia w kilku miejscach pod Wrocławiem oraz droga nr 35 z Wałbrzycha do Wrocławia. Na każdej z wymienionych dróg rolniczy sprzęt pojawi się w piątek o godzinie 10, utrudniając ruch na czas trwania protestu.

Jednak to nie koniec – rolnicy zapowiadają, że ich strajk będzie trwał przez cały miesiąc, co oznacza, że regularne blokady będą pojawiać się we wszystkich wcześniej wspomnianych miejscach. Jak jednak wyjaśnił Adrian Wawrzyniak, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej Solidarności Rolników Indywidualnych, protesty nie będą trwać bez przerwy przez cały miesiąc, lecz będą podzielone na etapy.