Jakość powietrza we Wrocławiu nie jest zbyt dobra, szczególnie w sezonie grzewczym. Ze względu na dużą ilość gospodarstw ogrzewanych nie ekologicznymi sposobami, Wrocławianie żyją na co dzień w zanieczyszczonym środowisku.
Miejskie programy poprawy jakości powietrza
Urząd Miasta we Wrocławiu regularnie prowadzi akcje informacyjne, zachęcające do wymiany pieca na bardziej ekologiczny lub do likwidacji „kopciuchów”. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą się też ubiegać o dofinansowanie do takiej inwestycji. Niestety, powietrze we Wrocławiu wciąż jest dość mocno zanieczyszczone. Dopuszczalne limity niebezpiecznych cząstek w stacjach pomiarowych na terenie miasta często są przekroczone kilkukrotnie.
Miasto stara się także zadbać o jak najniższą emisję zanieczyszczeń przez komunikację miejską. Wkrótce na ulice Wrocławia wyjedzie bowiem pierwszy elektryczny autobus. Jeżeli testy pójdą pomyślnie, być może w przyszłości cała flota pojedzie na prąd.
Dobre powietrze = dobre samopoczucie i zdrowie
Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców, a także na ich zdrowie. Smog i inne zanieczyszczenia w znacznym stopniu przyczyniają się bowiem do częstotliwości chorób płuc i serca. Życie w czystym środowisku ma także przełożenie na średnią długość życia, co potwierdzają statystyki z różnych części świata.
Ostatnio doszły nas informacje o tym, że państwo może płacić rekompensaty za konieczność życia w smogu. Póki co są to jednak tylko plany, które raczej szybko nie wejdą w życie.