Próba ocalenia wymierającego gatunku papugi w zoo Wrocław

Przepiękna papuga z gatunku ostrosternej, której naturalne siedlisko ogranicza się do południowo-wschodniej Australii, stoi na krawędzi wyginięcia. Przy obecnym tempo jej znikania ze środowiska naturalnego, naukowcy szacują, że nie przetrwa ona do roku 2031. Zdaniem specjalistów, jedyną szansą na przetrwanie tego gatunku może być rozmnażanie w ogrodach zoologicznych. To właśnie tam, w zoo we Wrocławiu, udaje się skutecznie prowadzić proces rozmnażania tych unikalnych ptaków.

Papużka ostrosterna jest częścią rodziny papug tasmańskich. Te wyjątkowe ptaki są jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie, a pomimo ich ścisłej ochrony, przyszłość wydaje się być niepewna. Co ciekawe, to właśnie te papugi są jednymi z niewielu gatunków papug, które migrują sezonowo. W okresie zimowym, te egzotyczne stworzenia opuszczają Tasmanię i udają się do kontynentalnej Australii.

Niezwykle interesujące jest to, jak te małe istoty przygotowują się do tej trudnej podróży. Od września do marca, by zebrać siły na przelot, papużki ostrosterne pochłaniają nektary tasmańskich roślin. Następnie rozpoczynają swoją wędrówkę do południowo-wschodniej Australii, stając się pełnoprawnymi koczownikami. Przekraczają Cieśninę Bassa, jedno z największych wyzwań tej podróży, z powodzeniem dzięki swojej szybkości – to jeden z najbardziej niebezpiecznych i burzliwych akwenów na Ziemi.