Projekt o nazwie BATMAN, będący skrótem od Bezzałogowy Automatyczny Terenowy Monitoring Akwenów i Nietoperzy, to innowacyjna inicjatywa studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest to konstrukcja przypominająca katamaran, a w jej wnętrzu zamontowane są specjalistyczne urządzenia pomiarowe.
Grupa młodych adeptów nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zyskała fundusze na realizację swojego projektu dzięki wrocławskiemu programowi grantowemu FAST. Zaproponowana przez nich koncepcja została przedstawiona jako narzędzie do badania wpływu farm fotowoltaicznych na środowisko naturalne, choć możliwości jego zastosowania są znacznie szersze.
„Głównym celem naszej inicjatywy, biorąc pod uwagę obecnie założoną aparaturę pomiarową, jest monitoring aktywności chiropterofauny i awifauny, czyli ptaków i nietoperzy. Jednakże dzięki modularnej budowie statku, po zmianie przyrządów badawczych, możemy obserwować inne zjawiska” – wyjaśniono w oficjalnym komunikacie.
Projekt BATMAN jest efektem pracy studentów z Koła Naukowego Teriologów, we współpracy z kolegą z Politechniki Wrocławskiej. Nad całością czuwa dr Grzegorz Apoznański z Instytutu Biologii Środowiskowej UPWr.
„Podczas projektowania naszej konstrukcji staraliśmy się uwzględnić wszystkie aspekty, które mogłyby wpłynąć na interferencję napędu statku z aparaturą badawczą oraz na jego stabilność. Dlatego też nasz statek przypomina katamaran. Ważne dla nas były również parametry techniczne takie jak prędkość, która wynosi około 5 km/h, co odpowiada szybkiemu marszowi, a także poziom hałasu, który nie może być zbyt wysoki, gdyż mógłby zakłócić pomiary” – podkreśla dr Grzegorz Apoznański.