Teatralny Dolny Śląsk

Wrocław to miasto, w którym razem z rozpoczynająca się wiosną, kwitnie również życie kulturalne. Już w pierwszych dniach kwietnia zapraszamy na spektakl i wykład.

Czas na „Mojżesza”

Już 6 i 7 kwietnia o godzinie 19 w PIEKARNI- Centrum Sztuk Performatywnych, na ulicy Księcia Witolda we Wrocławiu, można będzie obejrzeć spektakl „Mojżesz” w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego. Podczas sztuki zobaczyć można obraz Leona Wyczółkowskiego „Morze w Połądze”. Dzieło to na co dzień znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Na scenie są również rzeźby autorstwa Marty Kulig i Jakuba Kubińskiego. Za muzykę podczas spektaklu odpowiedzialna jest Teonika Rożynek, a za produkcję- Renata Majewska. Na scenie wystąpią: Agnieszka Kwietniewska, Janka Woźnicka, Michał Opaliński, Adam Szczyszczaj oraz Halina Rasiakówna.

Sztuka ta nawiązuje do mitu Mojżesza oraz postaci Freuda. W tym spektaklu grupa współczesnych badaczy jest w trakcie poszukiwań nowych praktyk duchowych. Ukazany jest tutaj temat potencjalnego przełomu duchowego i wizji nowej Ziemi Obiecanej. Twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie „Czy w dzisiejszym świecie istnieje ktoś lub coś poza nami samymi, kto jest w stanie nas do Ziemi Obiecanej zaprowadzić?”.

Bilety zakupić można przed spektaklem oraz na stronie Ekobilet. Kosztują one 40 złotych (normalny) oraz 30 złotych (ulgowy).

Wykład o scenografii

„Jak ubrać mima? O scenografii w spektaklach pantomimicznych Henryka Tomaszewskiego” to wykład Małgorzaty Bruder, który odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 17 w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Wykład ten organizowany jest przez OUP, czyli Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. OUP to program wykładów i warsztatów, który w tym sezonie poświęcony jest scenografii. Spotkania te adresowane są do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, ale szczególnie przeznaczone są dla studentów uczelni wyższych Wrocławia lub innych polskich ośrodków akademickich.

Henryk Tomaszewski powołał do życia nową dziedzinę sztuki dramatycznej, która nie była wcześniej uprawiana w naszym kraju. Był to teatr pantomimy. Współpracował on ze znakomitymi polskimi scenografami, takimi jak Jadwiga Przeradzka czy Aleksander Jędrzejewski. Tomaszewski pragnął w swoich scenografiach zachwycić dekoracją oraz uczynić z niej partnera dla aktora- mima. Dekoracja to dla niego również nośnik stanów emocjonalnych. Budował ją z ciał artystów oraz z ruchomych elementy przemieszczających się za mimem po scenie.

Wstęp na wykład jest wolny, wymagana jest jedynie rezerwacja darmowej wejściówki.

„MOJŻESZ” reż. Tomasz Węgorzewski
Producenci:
Teatr Polski – w podziemiu / Polski Theatre in the underground (Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki),
Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

„Jak ubrać mima? O scenografii w spektaklach pantomimicznych Henryka Tomaszewskiego” – wykład Małgorzaty Bruder
Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Zdjęcia ze spektaklu „Mojżesz” autorstwa Natalii Kabanow