Wrocław oprócz wielu ciekawych atrakcji turystycznych oraz zabytków, posiada niesamowite trasy rowerowe. Jazda na rowerze oprócz dobrego samopoczucie gwarantuje nam dobra kondycję oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto zapoznać się z ciekawymi trasami rowerowymi we Wrocławiu. Każdy znajdzie coś dla siebie prawdziwy pasjonat jazdy na rowerze jak i również amator.
Trasa wokół obiektów militarnych – Wrocław (63 kilometry)
Długa na sześćdziesiąt trzy kilometry pętla prowadzi przez większość obiektów militarnych w prawie każdej części Wrocławia. Idealna trasa dla miłośników historii oraz rowerowej rekreacji. Przemierzając tę trasę można zobaczyć ciekawe obiekty pochodzące z różnych epok historycznych – od powojennych, aż po średniowiecza i murowanych fortyfikacji.
Wrocław nad Odrą (27 kilometrów)
Piękna trasa rowerowa wzdłuż Odry, która ma długość około 27 kilometrów. Należy jednak pamiętać, że wzdłuż trasy znajduje się wiele miejsc, gdzie warto zejść z roweru. Czasami trzeba to zrobić, by nie dostać mandatu – nie wszędzie jazda rowerem jest dozwolona. Najlepszym miejscem na rozpoczęcie tej rowerowej wyprawy jest Muzeum Narodowe, tam również warto zakończyć wycieczkę. Podróż wzdłuż Odry jest we Wrocławiu bardzo przyjemna, ponieważ znaczna część trasy przebiega wytyczonymi i dobrze przygotowanymi trasami. W ich skład wchodzą wrocławskie nadrzeczne promenady, a także wały.
Las Pilczycki rowerem (18 kilometrów)
Przyjemna trasa rowerowa ma niecałe dwadzieścia kilometrów długości. Przebiega malowniczym Lasem Pilczyckim. To dobra odskocznia od miejskiego zgiełku i codziennego życia wśród spalin. Świetna trasa do odpoczynku, zrelaksowania się oraz złapania świeżego oddechu. Przejazd tą trasą zajmie około godziny, można ją więc wybrać na krótką wycieczkę po pracy.
Pętla wokół Wrocławskiej Wyspy (13 kilometrów)
Trasa nadaje się zarówno do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Jedna pętla to dystans około 13 kilometrów, jeżeli dla kogoś jest to wiec zbyt mało – można okrążyć Wielką Wyspę kilka razy. Interesującym miejscem, w którym opłaca się zrobić przerwę, jest nastrojowy Park Biskupiński.
Z Leśnicy na Psie Pole (46 kilometrów)
Jest to trasa, która spodoba się prawdziwym fanom jazdy na rowerze. Warto spróbować zmierzyć się z tym wyzwaniem, jazda powinna zająć około trzech godzin. Trasa jest wymagająca ze względu na jej długość, czyli aż 46 kilometrów. Po drodze znajduje się wiele interesujących miejsc, godnych naszej uwagi. Zobaczymy tam atrakcje takie jak na przykład Stary Cmentarz Żydowski.
Leśnica i Psie Pole są wrocławskimi osiedlami, które leżą po dwóch przeciwległych stronach miasta.
Wrocław – Milicz – Trzebnica (kilkadziesiąt do 100 kilometrów)
Godna polecenia trasa rowerowa znajdująca się na północ Wrocławia, biegnąca do Milicza. Z Wrocławia najlepiej wyjechać z osiedla Zakrzów i kierować się w stronę trasy Oleśnica- Trzebnica. Bardzo przyjemna oraz malownicza trasa,, która jest bardzo zróżnicowana. W okolicy Milicza rowerzyści przejeżdżają przez zielone tereny, dzikie lasy – mogą podziwiać piękną dolnośląską przyrodę. Prawdziwy wycisk czeka jednak na Wzgórzach Trzebnickich – tam wiele podjazdów sprawia, że niejeden rowerzysta poznaje granice swojej wytrzymałości. Przejazd całej trasy jest jednak bardzo satysfakcjonujący. Jeżeli planujemy nieco krótszą, niż całodniowa, wycieczkę – warto w jedną stronę podjechać z rowerem pociągiem.
Wrocław, choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka, jest bardzo dobrym miejscem na wycieczki rowerowe. Posiada wiele malowniczych tras, tych mniej oraz bardziej wymagających. Rowerem można bez problemu zwiedzić cały Wrocław i jednocześnie zbadać o swoją kondycję.
Ze względu na świetnie przygotowane trasy (większość z wymienionych w artykule), także jesienią i zimą można bez problemu wybrać się na jedną z nich.
Tereny znajdujące się pod Wrocławiem są na tyle zróżnicowane, że każdy miłośnik turystyki rowerowej znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy takiej formy aktywnego spędzania czasu mogą także zobaczyć inne trasy rowerowe w całej Polsce pod tym linkiem.