Obraz sytuacji najlepiej przedstawia ilość lekarzy, która zdecydowała się na specjalizację z chirurgii ogólnej. O ile przed laty był to bardzo oblegany kierunek, o tyle obecnie znajduje się na samym końcu listy najchętniej wybieranych specjalizacji. Dlaczego tak się dzieje?
Kierownik Kliniki Chirurgicznej w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu w oficjalnych mediach podsumowuje krótko — młodzi teraz chcą wygodnego, poukładanego życia, które nie będzie stawiało przed nimi dodatkowych wyzwań. Nie da się ukryć, że specjalizacja z radiologii czy dermatologii jest o wiele mniej stresująca i gwarantuje w miarę normalne godziny pracy.
Statystyki pokazują, że podczas wiosennego naboru na rezydenturę, tylko 56 osób z całej Polski wybrało chirurgię ogólną. W województwie dolnośląskim to tylko 3 osoby. Na pierwszym miejscu lekarze wybierali specjalizację z dermatologii i wenerologi. Następnie z radiologii i diagnostyki obrazowej. Trzecie miejsce w rankingu to medycyna rodzinna, czwarte ortodoncja a piąte psychiatria. Kolejne miejsce to pediatria, anestezjologia i choroby wewnętrzne.