Czy starożytni Rzymianie hodowali buldogi? Wrocławscy naukowcy już tego dowiedli!

Ta informacja mogła zdziwić nawet największych fanów rasy buldog francuski. Najnowsze doniesienia z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu potwierdzają, że trasa ta była hodowana już w starożytnym Rzymie. A wszystko dzięki znalezisku z antycznego miasta Tralleis.

Kiedy na wykopaliskach tego tureckiego miasta Aydyn znaleziono kości psa sprzed dwóch tysięcy lat, od razu padło pytanie – co to za rasa. Z racji tego, że szczątki były w niezbyt dobrym stanie, nie zainteresowały one specjalnie większości badaczy. Jednak jeszcze w 2021 roku, tym artefaktom zaczęło się przyglądać dwóch naukowców z Wrocławia. Chociaż niekompletna była czaszka i żuchwa zwierzęcia, podjęto się jej analizy. Wyniki okazały się zaskakujące.

Okazało się, że psem będącym towarzyszem starożytnych rzymian, okazał się buldog francuski. Badania dodatkowo wykazały, że pies musiał być traktowany dobrze. W odróżnieniu od ras przeznaczonych do pracy ten był odżywiony w sposób prawidłowy. Można więc założyć, że był traktowany jako maskotka i przyjaciel rodziny.